« Hürriyet.com.tr
MENÜ

F.Bahçe-Beşiktaş derbisine siyah beyazlı taraftar alınmayacak

İstanbul Valiliği'nde yapılan İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda, hafta sonunda Kadıköy'de oynanacak F.Bahçe-Beşiktaş derbi karşılaşmasına, misafir takım taraftarlarının alınmaması yönünde karar çıktı.

Hürriyet İnternet
SON GÜNCELLEME

İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu, Turkcell Süper Ligi'nde Fenerbahçe ile Beşiktaş takımları arasında 26 Şubat Pazar günü yapılacak derbi maçta Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'na konuk Beşiktaş'ın taraftarlarının alınmamasını kararlaştırdı.

Kurul, Vali Muammer Güler başkanlığında, İstanbul Valiliği'nde toplandı. İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yücel'in de yer aldığı toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

Vali Muammer Güler, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Fenerbahçe-Beşiktaş maçına, siyah-beyazlı taraftarların alınmayacağını söyledi.

Toplantıda, bu maçla ilgili güvenlik önlemleri üzerinde de durduklarını ifade eden Güler, “18 Eylül'de oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe maçında, Fenerbahçeli taraftarlara yer ayrılmamıştı. Mütekabileyet esasına göre, bu maçta da Beşiktaş taraftarına yer ayrılmaması kararı alındı” dedi. 
    
İNÖNÜ STADI'NDAKİ MAÇ
  
İl Spor Güvenlik Kurulu, sezon başındaki toplantısında “Üç Büyükler”in kendi aralarında yapacakları maçlara rakip takım taraftarlarının alınmamasını kararlaştırmış, bu uygulama sezonun 6. haftasında, 18 Eylül 2005'te BJK İnönü Stadı'nda yapılan Beşiktaş-Fenerbahçe maçında devreye sokulmuştu.

Dolmabahçe'deki maç için Fenerbahçe taraftarına tribünde yer ayrılmamıştı. Buna rağmen, eski açık tribündeki rakip taraftar bölümünde oturan bir grup seyirci, maçın başlamasıyla birlikte Fenerbahçe flamaları açıp, sarı-lacivertli takım lehine bağırınca olaylar çıkmıştı. Bunun üzerine polis, Fenerbahçe taraftarlarını stat dışına çıkarmıştı.

Bu maçın ardından kurulun aldığı karar değiştirilmiş ve daha önceki yıllarda olduğu gibi rakip takım taraftarına, ev sahibi kulübün maçlarını oynadığı stat kapasitesinin yüzde 5 oranında yer ayrılmasına karar verilmişti.
  
KÜFÜRE ÖNLEM
  
Vali Muammer Güler, toplantıda, özellikle Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın gündeme getirdiği küfürlü tezahüratlar konusunu da ele aldıklarını ve bu konuda gerekeni yapacaklarını söyledi.

Maçlarda taraftarların rakip takım yöneticilerine, kendi yöneticilerine, gazetecilere ve hakemlere yaptıkları küfürleri, şiddeti tırmandıran gelişmeler olarak değerlendirdiklerini ifade eden Vali Güler, bu konuda alınması gereken önlemleri, önümüzdeki günlerde, ilgili kişilerin katılımıyla gerçekleştirecekleri toplantıda ele alacaklarını bildirdi.

Bundan böyle, maç biletleri satılırken, alan kişinin kimlik tespitinin yapılacağını ve olay çıkaranların daha kolay belirlenmesinin sağlanacağını anlatan Güler, “Kimsenin küfretme hakkı yoktur. Spor ahlakına yakışmaz ve kimse de küfürü hak etmiyor. İl Spor Disiplin Kurulumuz, bunu gündemine almıştır. Kararlı bir duruş sergileyeceğiz. Kimse, bunun böyle devam edeceğini sanarak kendini aldatmasın” dedi.
  
DERBİDE 2000 POLİS GÖREV YAPACAK
  
Herkesin huzurlu ve rahat bir şekilde, bir arada maç izleyebilmesini amaçladıklarını, ancak bazı sorumsuz kişilerin, buraları kendi hakimiyet alanları gibi gördüklerinden bunu istemediklerini dile getiren Vali Muammer Güler, Fenerbahçe-Beşiktaş maçının güzel bir ortamda oynanmasını istediklerini, bu karşılaşmada 2000 polisin görev yapacağını açıkladı.

Bu arada, Vali Güler, 5149 sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a aykırı davranmaktan, 16 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunlardan 9'u hakkında para ve müsabakalardan men cezası verildiğini, 7 kişiye de para cezası uygulandığını bildirdi.

Vali Muammer Güler, açıklamalarının ardından kulüp yöneticilerini valilik binasının kapısına kadar uğurlarken, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, bir açıklama yapmadan vilayetten ayrıldı. Beşiktaşlı yönetici Hüseyin Yücel ise maça siyah-beyazlı taraftarların alınmaması konusundaki sorular üzerine “Açıklama yapıldı. İlave edecek şeyimiz yok” demekle yetindi.

KADIKÖY SARI LACİVERT

Derbi maçla birlikte Fenerium üst tribüne de seyirci alınarak tam kapasite hizmet verecek Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın 52 bin 500 kişilik kapasitesinin tamamının dolması bekleniyor.
  
3. KEZ KONUK TARAFTAR YOK
  
Fenerbahçe-Beşiktaş maçıyla birlikte, derbilerde son dönemde 3. kez konuk takım taraftarı karşılaşmayı stattan izleyemeyecek. Bu sezonun ilk yarısındaki Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin yanı sıra, 2002-2003 sezonunda Fenerbahçe'nin Galatasaray karşısında aldığı tarihe geçen 6-0'lık galibiyette konuk takım seyircisi stattan çıkarılmıştı.  Bu sezonun ilk yarısındaki Beşiktaş-Fenerbahçe maçında, sarı-lacivertli taraftarlar BJK İnönü Stadı'na alınmayacakları halde renklerini belli etmeden tribünlere girmiş, ancak maç başlayınca stattan çıkarılmışlardı.
    2002-2003 sezonunda ise Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde, çıkan olaylar sonucunda güvenlik gerekçesiyle sarı-kırmızılı taraftarlar maç başlamadan stattan çıkarılmışlardı.   
  
ŞÖLEN HAZIRLIKLARI
  
Sarı-lacivertli taraftarlar, sezonun ikinci yarısının ilk derbisinde şölene hazırlanıyor. Taraftarlar, statda oluşturacakları atmosferle, ligin ikinci yarısında performansında düşüş gözlenen sarı-lacivertli ekibe, önemli derbide destek vermeye çalışacak. 


Bunları da Beğenebilirsiniz