Ege Haberleri

EGE

  Eziyetin cezası kurbandan fazla

  Mustafa OĞUZ, İZMİR (DHA)
  24 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 2011 - 21:00

  İl Kurban Komisyonu metropol ve bağlı 11 ilçe merkezinde kurban şatış ve kesim yerlerini belirlerken, vatandaşları da kurallar konusunda uyardı.

  İZMİR Kurban Komisyonu kurbanlıklara kötü muamele edilmemesi ve kesim kurallarına uyulması için vatandaşları uyardı. Özellikle hayvanlara eziyet edilmemesi konusunun altının çizildiği uyarıda, “Hayvanlara eziyet ve işkence edenler 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirlenen 738 TL para cezasına çaptırılacak” denildi.

  Kötü muamele yok

  İzmir’de Valilik, Müftülük, Belediye, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü,  Orman Çevre Şehircilik ve Orman Su İşleri Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan İl Kurban Komisyonu metropol ve bağlı 11 ilçe merkezinde kurban şatış ve kesim yerlerini belirledi. Belirlenen 39 yerden kesim, sadece 24 noktada yapılacak. Kesim fiyatları bayramın birinci ve ikinci günü büyükbaş hayvanlarda 165, küçükbaş hayvanlarda ise 45 TL olarak belirlenirken, bayramın son iki günü ise büyükbaş 135 TL küçükbaşlar kesim fiyatı ise 35 TL olacak. Kurban kesim ve şatış yerlerinde ise veteriner  polis, zabıta ve kasaplar odası üyeleri denetim yapacak.

  Satış, ya da kesim yerlerinden kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için uyuşturucu iğne atan tüfek ve yakalama gereçlerine sahip timler oluşturulacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca belirlenen hükümlere kurallara uymayanlar, kesim yerleri dışında hayvan kesmeye kalkanlara 1848 TL ceza uygulanacak. Hayvanlara eziyet ve işkence edenler ise 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirlenen 738 TL para cezasına çaptırılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı