Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ezidiler IŞİD korkusuyla kutsal mekanlara sığındılar

  DHA
  14 Ağustos 2014 - 13:16Son Güncelleme : 14 Ağustos 2014 - 13:19

  IŞİD'in 3 Ağustos'ta Ezidi Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Sincar'a saldırmasından sonra Irak topraklarında yaşayan yaklaşık bir milyon Ezidi, yıllardır yaşadıkları toprakları terk ederken, binlerce Ezidi ise her yıl Ezidilerin hacı olmak için Ekim ayında gittikleri Laleş'e sığındı.

  IŞİD'in Musul'dan sonra Kürt yönetiminin güvenliğini sağladığı Sincar'a saldırması ve orada katliam yapıp on binlerce insanın dağlara sürmesine neden olması Irak'ta yaşanan ve sayıları yaklaşık bir milyon olan Ezidileri evinden ve yurdundan etti. IŞİD katliamından kurtulup kendini güvenli bölgelere atan Ezidiler, buldukları her yere sığınıp yaşam mücadelesi verirken, binlerce Ezidi de dünyadaki bütün Ezidilerin kutsal mekanı sayılan Laleş'e sığındı.

  Ezidiler IŞİD korkusuyla kutsal mekanlara sığındılar

  Duhok ve Erbil arasında bulunan ve Ezidilerin Mekkesi sayılan Laleş'e sığınan binlerce Ezidi, burada yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Bir kadın, IŞİD saldırısı ile birçok akrabasını ve oğlunu kaybettiğini belirterek, "Günlerce dağda aç ve susuz kaldık. Yanımızda insanlar ve çocuklar aç ve susuzluktan öldü. Sonra kurtulduk ve gideceğimiz yer olmadığından buraya sığındık" diye konuştu.

  Ezidiler IŞİD korkusuyla kutsal mekanlara sığındılar

  Sincar, Şeyhnan, Sinune, Tılkasap, Gırzerek, Tıl Ezer, Sibeşeyhıdır, Gohbel ve Zoreba gibi Köylerden IŞİD saldırısı ve korkusu nedeniyle göç etmek zorundan kalan Ezidiler, köylerine artık dönmelerinin zor olduğunu söylediler.
  Ezidiler IŞİD korkusuyla kutsal mekanlara sığındılar

  Etiketler: IŞİD , Ezidi , kutsal mekan , Laleş
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı