Gündem Haberleri

  Ezginin Günlüğü’nün eski gitaristi uçuruma düşerek öldü

  Uğur MART/DHA
  03.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ezginin Günlüğü’nün eski gitaristi olan ve geçen yıl ’Duru Zamanlar’ adlı albümüyle gündeme gelen genç besteci Tanju Duru, Niğde’nin Demirkazık Dağı’nda 150 metrelik uçuruma düşerek öldü.

  Duru, Bülent Ortaçgil’den Mehmet Güreli’ye pek çok müzisyene eşlik etmişti.

  Bayram tatilini değerlendirmek isteyen Tanju Duru ile arkadaşları Ebru Uçurum, Volkan Çakmak ve Cevher Bilger, dağ yürüyüşü ve tırmanışı için Demirkazık Dağı’na geldi. Aladağlar’ın en yükseği olan 3 bin 756 metrelik Demirkazık Dağı’nın zirvesine tırmanış yapan dört arkadaş, sabah dönüşe geçti.

  Saat 16.00 sıralarında Tanju Duru, ayağı kaydığı için dengesini kaybetti ve yamaçtan sürüklendi. Yaklaşık 150 metre kayan Duru, Yıldızbaşı Akçay Geçidi’ne düştü. Demirkazık’ın 3 bin 200 metre yüksekliğinde Akçay Geçidi’nde yaralı olarak mahsur kalan Duru’ya, teknik imkánlarının yetersiz olduğu için arkadaşları müdahale edemedi.

  Helikopter çıkardı

  Bunun üzerine AKUT ve jandarmadan yardım istendi. Bu sırada bölgede tırmanış yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi üç dağcı da yaralıya moral verip yardımcı olmaya çalıştı. Niğde ve Kayseri’deki AKUT ekipleri, olay yerine gittiklerinde Duru’nun cesediyle karşılaştı. Askeri helikopterle uçurumdan çıkarılan Tanju Duru’nun cesedi, daha sonra Demirkazık dağ evine getirildi.

  80’lerde Ezginin Günlüğü adlı grubun en genç gitaristi olan Tanju Duru, Bülent Ortaçgil’den, Ayşe Tütüncü’ye, Mehmet Güreli’den Pinhani’ye kadar pek çok ünlü müzisyene eşlik etti. Bütün bu yılların verdiği tecrübeyi geçen yıl çıkardığı ’Duru Zamanlar’ albümüyle müzikseverlere sundu. Albümde, Hrant Dink’e adanmış bir şarkı da vardı. Erkan Oğur’dan, Akın Eldes’e, Muammer Ketencioğlu’ndan Patrik Chartol’un da aralarında bulunduğu müzisyenler Tanju Duru’nun bestelerini, gitar eşliğinde seslendirdiler. Albüm müzik eleştirmenleri tarafından bir hayli beğenildi. Ancak Tanju Duru, bu verimli çağında tutkun olduğu dağlarda bir kaza sonucu yaşamını yitirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı