« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ezeli rekabete Türk dokunuşu

Partizan ve Kızılyıldız başkanları aynı masada tarihi bir buluşma gerçekleştirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Acıbadem böylece futboldan sonra basketbolda da iki devin sağlık sponsoru oldu.

ACIBADEM Sağlık Grubu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Sırbistan’ın ezeli rakipleri Partizan ve Kızılyıldız’a futboldan sonra basketbolda da sponsor oldu. Belgrad Metropol Hotel’deki imza törenine Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile Partizan Başkanı Predrag Daniloviç ve Kızılyıldız Başkanı Nebojsa Covic katıldılar.

EZELi RAKiPLER BiZE EMANET

Mehmet Ali Aydınlar, Partizan ve Kızılyıldız ile işbirliği yapmaktan dolayı onur duyduğunu belirtirken, sporu her zaman destekleyeceklerini söyledi. Aydınlar sözlerini şöyle sürdürdü; “FIFA tarafından akredite edilen Acıbadem Sports Sporcu Sağlığı Merkezi sponsoru olduğumuz 45 takım ve federasyona hizmet veriyor, bu sözleşmeler ile bu iki değerli basketbol takımının da sağlığı Acıbadem’e emanet olacak.”

BAŞKANLAR MEMNUN

Partizan Başkanı Daniloviç büyük hedeflere sponsorlarla ulaşılabileceğini, Acıbadem gibi bir dünya markası ile sözleşme imzaladıkları için mutlu olduklarını söyledi. Kızılyıldız Başkanı Covic ise Acıbadem’in futbol takımının da sponsoru olduğunu ve başarılı iş birlikteliğinden ötürü basket takımının da sponsorunun Acıbadem olmasını istediğini dile getirdi.


Eski gücünden uzakta!

Partizan ve Kızılyıldız 90’lı yılların ortalarından itibaren ekonomik problemler nedeniyle eski güçlerinden oldukça uzaklaştı.


ONLARIN DERBiSi ÖLÜMSÜZ

Yugoslav futbolunun dünyayı etkisi altına aldığı dönemde tüm gözler Kızılyıldız ve Partizan arasında oynanacak efsane derbilere çevrilirdi.

SIRPLARIN “Ölümsüz Derbi” olarak adlandırdıkları bu efsane eşleşme iki takımın farklılıkları nedeniyle yıllar boyunca büyük bir rekabete dönüştü. Belgrad sokaklarını birbirine katan bu rekabetin kökenleri İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna dayanıyor.
İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte Zoran Zujovic ve Slobodan Cosic adlı iki gencin kurduğu Kızılyıldız, halkın desteğiyle Nazi zulmüne karşı direnen bir kulüp olarak tanındı.
Partizan ezeli rakibinin aksine Yugoslav ordusunda görev yapan komutanlar sayesinde kurulmuş ve ordu takımı olarak bilinmeye başlanmıştı.
İki takımın tarih boyunca bilinen tek ortak noktası ise aşırı milliyetçi duyguları oldu.


DERBi 67 YAŞINDA

Rekabetin tohumları 1947’de oynanan maçla atıldı. O maçı Kızılyıldız deplasmanda 4-3’lük skorla kazanmıştı.


HER ALANDA RAKiPLER

Belgrad’ın iki devi Partizan ve Kızılyıldız sadece futbolda değil, basketbol, voleybol, buz hokeyi ve su topu gibi branşlarda da sürekli rekabet halindeler.


Mezar Kazıcılar ve Güçlü Çocuklar…

PARTİZAN Grobari (Mezar Kazıcılar), Kızılyıldız ise Delije (Güçlü Çocuklar) grubuyla tribünlerde oldukça etkili oluyor. İki takım taraftarları arasındaki çekişmeye ezeli rekabet büyük etki ediyor. Bu nedenle maçları da çok ateşli geçiyor.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz