« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ezeli rakipleri peşinden koşturan golcü

Büyük takımlarımızın peşinden koştuğu, attığı gollerle dikkat çeken Janko, yıllardır aranan 'kule tipi' santrfor olabilir.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Marc Janko'nun golleri/ Video

Marc Janko/ Foto Galeri

MARC JANKO KİMDİR?

Doğum yeri ve tarihi: Viyana/25.06.1983
Milliyeti: Avusturya
Boy:1.97
Mevki: Santrfor
Kulübü: Salzburg
Sözleşme Bitişi: 30 Haziran 2013

Kariyeri
2002-2005 Admira Wacker 13 maç 2 gol
2005-2010 Salzburg      92 maç 67 gol
Milli Takım
14 maç 7 gol

Son günlerde hem Galatasaray hem de Fenerbahçe için adı geçen Avusturyalı forvet Janko attığı goller ve oynadığı oyunla dikkat çekiyor. Milliyet yazarı Uğur Meleke de yazısında Janko'nun ülkemize gelirse ikinci bir Makukula olabileceği görüşünde.

İKİNCİ MAKUKULA OLABİLİR
Uğur Meleke

Geçen yıl Sarıyer’in “mevkiye göre oyuncu yetiştirme” stratejisi tartışılırken gündeme gelmişti: Amerikalılar, 10 yaşındaki bir çocuğu 7-8 yıl boyunca sağ bek olacak gibi eğitip en sonunda kusursuz bir sağ bek elde etme modelinin gerçekçi olmadığını söylüyorlardı. Tam aksine, çocukluğunda farklı sporlar yapmış, basketbol oynamış, kısa mesafe koşmuş bir genç, futbolculuğunda daha başarılı olabiliyordu.
Red Bull Salzburg’un dev santrforu Marc Janko da sanırım bu modele uygun bir futbolcu. Sporcu bir aileden geliyor, annesi Eva, olimpiyat madalyalı bir ciritçi. Marc da çocukluğunda farklı sporlar yapmış, sonuç olarak futbolcu olmaya karar vermiş bir genç. Belki de 23 yaşına kadar sıradan sayılabilecek bir oyuncuyken, son 3 sezonda geç bir patlama yapmasının nedeni de bu.
Multi-sporcu bir aileden gelmesinin başka faydaları olduğu da kesin: Yoksa zaten 1,97 boyunda bir adamın fiziğine inat böyle bir top tekniğine sahip olmasının başka bir açıklaması düşünülemezdi. 2 metreye yakın boyuna rağmen orantılı bir vücudu var, kuvvetli ve hatta atletik bile denebilir. Bu boyda bir adamın uzaktan şutlarla gol bulabiliyor, voleler röveşatalar vurabiliyor olması da atletikliğiyle ilgili. Sol ayağını iyi kullanabilmesi de cabası...
* * *
Şu sıralarda Red Bull Salzburg’la harika bir sezon geçiriyor, UEFA Avrupa Ligi’nde gruptan 6’da 6 yaparak çıktılar. Geçen sezon 39 gol attığı ligde bu yıl 10 golü var ama Avrupa kupalarında Villarreal ve Lazio’ya karşı kaydettiği sayılarla önemli bir eleştiriyi de göğüsledi sayılır. Çünkü herkes onun Avusturya’dan daha zorlu bir ligde bu golleri atamayacağı endişesini taşıyordu.
Premier Lig ekibi Birmingham’ın onunla ilgilendiği yazılıyor, ama yazdan beri bu tarz çokça söylenti gerçeğe dönüşmedi. Eğer yolu Türkiye’den geçerse hepsi de tek santrforlu oynayan 4 büyüklerin aradığı kuvvetli/yıpratan golcü tipine alışık gözüküyor, çünkü Salzburg’da da ileride tek başına oynuyor. Hatta fiziksel benzerliği nedeniyle Makukula’nın Süper Lig’deki şöhretinden de çalabilir Janko...

DİĞER HABERLER

  

  

  


Bunları da Beğenebilirsiniz