"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Ezber bozmak için aday

BİR sabah Baskın Oran’ı Gayrettepe’deki ofisinde ziyaret ettim.<br><br>Baskın Oran’la Omuz Omuza 22 Temmuz’a-Solun Bağımsız Sesi kitapçığının Önsöz’ünde aday oluşunun serüvenini anlatıyor:

"Tabii ki bir siyaset bilimcisi olarak kırk yıldır politikanın göbeğinde oldum, ama ’Ben her türlü işi yaptım, sadece iki tanesini yapamam; minibüs şoförlüğü ve milletvekilliği’ demiş bir adamın milletvekilliğine soyunmasına ne demeli?"

Baskın Oran,
emekliliğinden sonra 7 ay Bodrum’da kalmayı tasarlıyormuş, işte o sırada, fikrini ve hayatını değiştiren bir e-posta, bir de telefon gelmiş İstanbul’dan:

"6500 kişiyle görüştük. Herkes senin ismin üzerinde birleşiyor. Kabul etmelisin!"

Yeni Toplumsal Güçler
’in isteğine hayır diyemezdi, böylece bugünlere gelindi.

* * *

DESTEKLEYENLER, gereken parayı kendi ceplerinden veriyorlar. İnternet aracılığıyla büyük destek aldığını belirtiyor. "Özellikle, ırkçılığa, milliyetçiliğe dur diyen, Genç Siviller Grubu çok çalışıyor, çoğu sloganı da onlar buluyor."

Sloganlar ne?

Sesimiz BASKIN olsun

Bağımsız Sol Ses BASKIN ORAN

22 Temmuz’da Ezberler Bozulsun

Meclis’in Ezberini Bozmak İçin Bir Ses Bile Yeter

Bağımsıza Baraj Yok. Oyunuz Boşa Gitmez

Kanaat önderleri
denilen kişilerle, mahalle muhtarları, mahallenin tanınan büyük ve saygı gösterilen bireyleriyle temasa geçiyorlar.

İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı Baskın Oran’ın 1 merkez ile 19 seçim bürosu var. Bayrampaşa, Beşiktaş, Kuruçeşme, Beyoğlu, Cihangir, Eyüp, Eminönü, Fatih, Sultanahmet, Kocamustafapaşa, Gaziosmanpaşa, Habipler, Karayolları, Káğıthane, Çağlayan, Sarıyer, Büyükdere, Rumelihisarı, Şişli, Okmeydanı.

Baskın Oran’ın temel kavramlar, sorunlar, konular üzerine düşündüklerini açıklayan, 36 Kısım Tekmili Birden-Ezber Bozan Sözlük’ü okuduğunuzda, düşüncelerini, yapmak istediklerini öğreniyorsunuz.

Solun Bağımsız Sesi kitabında, seçim bildirgesi, makaleler, söyleşiler ve azınlık raporu yer alıyor. Ekonomiden Kıbrıs meselesine, Ermenilerden diğer azınlıklara kadar bütün konularda, açık bir dille görüşlerini seçmenlerine iletiyor.

Saydam yanıtlar.

Meclis’te konuşturmazlarsa, Kızılay Meydanı’nda basın toplantısı yapacak.

Kimlerle?

"Kürt’üyle, Alevi’siyle, eşcinseliyle, Çerkez’iyle, çevrecisiyle, feministiyle, sendikacısıyla, hepsiyle."

* * *

KİMLERİN oy vermesini bekliyorsunuz sorusunu şöyle yanıtlıyor:

"Eziliyorum, dışlanıyorum, susturuluyorum diyen herkesin... Bu ülkede hukuk, demokrasi isteyen herkesin... Özgür birey olmak isteyen herkesin..."
X