Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eyvallah dostum!

  Hürriyet Haber
  27.09.2013 - 11:49 | Son Güncelleme: 27.09.2013 - 11:49

  BM Genel Kurulu kapsamında Suriye'nin geleceğine dair kritik kararların alındığı New York dün aynı zamanda Suriye Halkının Dostları Grubu Toplantısı'na da ev sahipliği yaptı.

  Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından temsil edildiği toplantıya ABD ve Fransa dışişleri bakanlarının yanı sıra Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) Başkanı Ahmet Jarba da katıldı.

  Toplantı sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Jarba arasında jest ve mimikler aracılığıyla sağlanan iletişim ise dikkat çekti.

  Toplantıda yaptığı konuşmada Suriye'deki durumu ve İran başta olmak üzere yabancı unsurların Esad'a verdiği desteği anlatan Jarba, Cenevre 2'ye katılacaklarını ancak bu konferansın amacının açıkça ortaya konması gerektiğini dile getirerek, bunları şöyle sıraladı:  "Cenevre 1'in uygulanması, eli kana bulaşmış olmayanlardan oluşan geçiş yönetiminin tüm icra yetkilerini alması, hür ve adil seçimlerle yeni Suriye'nin kurulmasının önünün açılması, güven artırıcı önlemler olarak derhal siyasi tutukluların serbest bırakılması, şehirlerdeki kuşatmanın kaldırılması, yabancı unsurların ülke dışına çıkarılması ve sivillere yönelik saldırıların durması."

  Toplantıda konuşan Davutoğlu ise Suriye'deki rejimin özellikle 21 Ağustos'ta kendi halkına karşı kimyasal silah kullanarak insanlık suçu işlediğini belirterek, bu ülkedeki kimyasal silahların ortadan kaldırılması için varılan anlaşmanın Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

  Davutoğlu, "Bu tabii ki oyunun bittiği ve hedeflenenin gerçekleştiği anlamına gelmez. Suriye'deki rejimin kendi insanlarını başka silahlarla öldürmesine izin verilmemeli ve bu insanlık suçunu işleyenler hesap vermeli" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı