Dünya Haberleri

  Eyvah, Sovyet oluyoruz

  Hürriyet Haber
  15.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD siyasetinin 20 yıldır en tartışmalı konusu olan sağlık reformu, Obama Yönetimi’ni de sarsmaya başladı.

  EN BÜYÜK SINAV: Obama, iç siyasette en büyük sınavını veriyor. Amacı, seçim vaadini gerçekleştirip, tamamen özel sigorta şirketlerine dayanan sağlık sistemini değiştirmek. 50 milyon Amerikalı’ya devlet “sosyal sigorta” yaptıracak.

  OBAMA’YA ÖLÜM: Muhalefet “Sosyalizm geliyor, Sovyetleşiyoruz” iddiasında. Vergilerin artacağını savunan binlerce vatandaş öfkeli. Demokrat Kongre üyelerinin “halkı ikna toplantıları” basılıyor, “Obama’ya ölüm” pankartları açılıyor.

  ABD siyasetinin 20 yıldır en tartışmalı konusu olan sağlık reformu, Obama Yönetimi’ni de sarsmaya başladı. ABD Başkanı Barack Obama’nın, tamamen özel sağlık sigortası şirketlerine dayanan sağlık sistemini yeniden yapılandırarak, her vatandaşa ucuz sağlık hizmeti sunma girişimi ülkeyi böldü.
  Obama, başkanlık kampanyasını sürdürdüğü 2007 yılında, “ABD’de herkesi kapsayacak bir sağlık sigortasının zamanı geldi. Başkanlığımın ilk dört yılı içinde bunu yapacağız” diye söz vermişti. Bu ay bu vaadi yerine getirmek için harekete geçti. Şimdi Kongre’deki Demokrat eyalet temsilcileri, seçim bölgelerine gidip halkı ikna etmeye çalışıyor, TV’de reklam klipleri dönüyor.

  Clinton becerememişti

  16 yıl önce, gelmiş geçmiş en popüler başkanlardan olan Bill Clinton bile aynı planı hayata geçirmeyi başaramamıştı. Obama sert bir muhalefete karşı karşıya. Belediye meclislerinde, spor salonlarında ve kütüphanelerde düzenlenen “halkı ikna toplantılarında” Demokrat temsilcilere bağırıp çağıranlar, hatta küfredenler görülüyor.
  Pennsylvania eyaletinin Demokrat Senatörü Arlen Specter da sosyal sigorta yüzünden vergilerin yükseleceğini düşünen vatandaşları ikna edemedi. Son halk toplantısında bir adam kendisine “Bir gün Tanrı’nın huzuruna çıkıp yargılanacaksın” dedi. Bir kadın ise “Ülkeyi Rusya gibi sosyalist bir ülkeye çeviriyorsunuz” diye bağırınca muhalefetin kahramanı oldu.

  Suikast riski artıyor

  Bizzat ikna turuna çıkan Obama da sert muhalefetten nasibini aldı. New Hampshire’de halka hitap edeceği sırada kendisiyle sağlık reformu konusunda “görüşmeyi” istediğini söyleyen bir adamın, silahlı olduğu farkedildi. Maryland’da “Obama’ya Ölüm. Michelle’e ve iki aptal çocuğuna da ölüm” yazılı pankart açan bir başka adam ise, Gizli Servis ajanları tarafından yakalanıp gözaltına alındı.

  Obama ne istiyor

  HERKESE SİGORTA: Gelişmiş ülkeler içinde sağlık hizmetlerinin en pahalı olduğu ülke olan ABD’de, sigorta tamamen özel sektörün elinde. Çok masraflı olduğu için 50 milyon Amerikalı sigorta yaptıramıyor. İki kamu programı, bugün sadece dar gelirli veya 65 yaş üstü vatandaşlar için kısıtlı bir sağlık sigortası sunuyor.

  AVRUPAİ SİSTEM: Obama, daha Avrupai bir sistem öneriyor. Bu sistemde herkes, özellikle de tüm çocuklar sigortalı olacak, devletin katkısıyla özel sağlık sigortaları ucuzlayacak ve ilaçlardaki patent hakları kaldırılacak. Sağlık durumu ne olursa olsun kişinin sigorta primi değişmeyecek. Bunu da ödeyemezse, devlet kredi verecek. İşsizler de bu haklardan yararlanacak.

  DESTEĞİ DÜŞTÜ: Obama, Senato’nun çalışmaları bitirip yasayı  ekimde kendisine sunmasını istiyor.

  “Rasmussen Reports” kamuoyu anketine göre, reform tartışmaları yüzünden Obama’nın desteği yüzde 65’ten 47’ye geriledi.

  1 trilyon dolarlık kavga

  AÇIK BÜYÜYECEK

  Obama Yönetimi, yeni sistemde her ailenin yılda toplam 2500 dolar ödeyerek sağlık sigortası yaptırabileceğini, bunun devlete yükünün yılda 60 milyar dolar olduğunu savunuyor. Cumhuriyetçiler ise, bu miktarın 1 trilyon dolara kadar çıkacağı ve sonunda bütçe açığı yüzünden vergilerin artırılmak zorunda kalacağı görüşünde.

  SOSYALİZME GİDİYORUZ

  Ekonomik gerekçelerin dışında ideolojik kaygılar da var. Muhalefet, sağlık reformu yüzünden bir yandan “Sosyalizme doğru gidiyoruz” diye bağırıyor. Rush Limbaugh gibi muhafazakar TV yorumcuları, reform tasarısının “Adolf Hitler’in kaleminden çıkmış gibi” göründüğünü öne sürüyorlar. Limbaugh, reformun logosunu da Nazi simgelerine benzetiyor.

  HAWKING YAŞAMAZDI

   “Bir engelli olan ünlü bilimadamı Stephen Hawking, ABD’de önerilen sistemin yıllardır uygulandığı İngiltere’de doğmuş olsa, bugün hayatta olmazdı” diyen Cumhuriyetçiler var. Muhalefetin bu iddiası komik, çünkü Hawking İngiltere’de yaşamış bir İngiliz. “Kötü örnek” gösterilmekten rahatsız olan İngilizler ise, “En azından olabildiğince insancıl bir sistemimiz var” diyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı