Gündem Haberleri

  Eyvah... Çocuğum İngilizce öğreniyor

  Hürriyet Haber
  24.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Klasik sistemi geride bırakarak, interaktif sistemle İngilizce öğretmeyi hedefleyen ‘‘Task Based Methodology’’ ile öğrenciler yavaş ama sistemli öğreniyor. Sistemi Türkiye'de uygulayan ilk eğitim kurumlarından biri olan Özel Mimar Sinan Lisesi İngilizce Bölüm Başkanlığını yapan Shirley Aytaç, yayınlayacağı kitabında ailelere uyarılarda bulunuyor.

  Sekiz yıllık eğitime geçilmesi ve orta hazırlık sınıflarının kalkması nedeniyle velilerde panik başladı. İngilizce öğrenim yaşının orta hazırlık sınıfından ilköğretim okullarının dördüncü sınıfa kadar düşmesi üzerine birçok aile, çocuğunun yabancı dil öğrenip, öğrenemeyeceği endişesini taşıyor. Oysa uzmanlar, böyle bir telaşın çocuğu daha da olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlar.

  İngilizce öğrenimin püf noktalarını açıklayan ve ailelerin telaşını sona erdirecek yeni bir çalışma yapan Özel Mimar Sinan Lisesi İngilizce Bölüm Başkanı Shirley Aytaç, ‘‘Bu panik, aileler bu konuda bilinçlendirilmediği sürece devam edecek. Anne babanın ‘Çocuğum İngilizce Öğrenemeyecek’ korkusu çocuğa da yansıyor. Çocuk, yabancı dil öğrenirken, ailenin etkisinde kalarak öğrenmi hızı ve süresi değişiyor’’ diyerek, aileleri uyarıyor.

  Yabancı dil öğrenimi konusunda ailelerin ya ‘‘Çocuğum, küçük daha öğrenemez’’ ya da, ‘‘Bir yıldır İngilizce öğreniyor, hala konuşamıyor’’ endişesi taşıdıklarını ve paniğe kapıldıklarını söyleyen Aytaç, ‘‘Çocuklara ulaşılmayacak hedef veriyoruz, başaramayınca onu yabancı dilden uzaklaştırıyoruz’’ diyor.

  İNGİLİZCE EĞİTİMİNDE YENİ METOD

  15 yıl boyunca Türkiye'de İngilizce eğitimi üzerinde yaptığı çalışmaları ve edindiği tecrübeleri bir kitap haline getirmeye hazırlanan Aytaç, İngiltere'de ve birçok Avrupa ülkesinde 10 yıldır, ülkemizde de birkaç yıldır uygulanmaya başlanan 'Task Based Methodology' i kitabında anlatıyor

  Yabancı dil öğreniminin sabır ve süre gerektirdiğini belirten Shirley Aytaç, klasik metodla öğrenmenin yerinin modern metoda bırakılması gerektiğini söylüyor. Shirley Aytaç, ‘‘Eski yöntemde çocuğa sadece kitap, defter, kalem sunuyor ve dilbilgisine boğuyorduk. Oysa modern yöntemde çocuk, yabancı dil havuzuna atılıyor. Anlasa da, anlamasa da İngilizce duyuyor. İnteraktif bir sistem uygulanıyor. Sınıfa getirilen çeşitli araç-gereçlerle ders renkli hale getiriliyor. Çocuk, ders sırasında konuşulan şeyi alıyor, dinliyor ve zamanla bunu kafasında düzenliyor. İlk anda öğrenim yavaş oluyor. Çocuk hemen konuşamıyor. Veli hızla öğrenmesini istiyor. Ancak, önemli olan çocuğun İngilizce'ye bir yatkınlığının olması’’ diyor.

  AİLELERİN DİL EĞİTİMİNDE YANLIŞ VE DOĞRULARI

  Aytaç, aileler tarafından çocukların yabancı dil öğreniminde birçok yanlışlıklar yapıldığını belirterek, ‘‘Çocuk İngilizce dersi alır almaz, ondan hemen İngilizce konuşmasını bekliyoruz. Oysa bu yanlış. Yeni metodla çocuğa birşeyler öğretiyoruz, veriyoruz. Ama birşey

  almaya çalışmıyoruz. Öğrenmesi için ona süre tanıyoruz. Oyun içinde, faaliyet içinde yavaş yavaş öğretiyoruz’’ diyor. Shirley Aytaç'ın kitabının büyük kısmını ayırdığı ‘Ailelere Uyarılar’ en önemli yeri kaplıyor. İşte çocuğu İngilizce öğrenen ailelerin yapması ve yapmaması gerekenler:

  YANLIŞLAR

  Çocuğunuzu başkalarıyla karşılaştırmayın. Bu onun şevkini kırarak, öğrenme isteğini azaltır.

  Çocuğunuzu tanımadığı kişilerle İngilizce konuşmaya zorlamayın

  Ödevlerinde sadece yol gösterin. Kendiniz yapmayın, başkasına da izin vermeyin.

  İngilizce konuşurken hata aramayın

  Öğrenmediği konuları çocuklarınıza çalıştırmayın

  DOĞRULAR

  Sabırlı olun.Çocuğunuz herşeyi bir anda anlayamaz.

  Değişik seçenek ve eğlenceli ortam ona destek verir

  Okuldan destek isteyin

  Anadilini iyi bilmeyen, yabancı dilde zorlanır. Önce Türkçe'yi öğretin

  Çevredeki yabancı dildeki kelimelere çocuğunuzun dikkatini çekin

  Evinizde yabancı dilde kitaplar bulundurun, onun okumasını sağlayın

  Yabancı dilinizi çekinmeden konuşun, çocuğunuzu teşvik edin


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı