İSTANBUL HABERLERİ

Eyüplü çocuklar, dede ve ninelerinin oynadıkları oyuncaklarla oynuyor

DHA
20.04.2016 - 17:30Son Güncelleme : 20.04.2016 - 17:31
DHA

 İSTANBUL,(DHA) TARİHİ Eyüp oyuncakları festivali Eyüp Belediyesi'nin katkılarıyla yeniden gerçek değer ve önemini kazanmaya başlayarak tüm Türkiye'ye tanıtıldı. Eyüp Belediyesi tarafından gerçekleştirilen festival 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde çocuklar ve aileleri ile Tarihi Eyüp Oyuncaklarını buluşturdu. Festivalde Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da topaç çevirerek çocukların sevincine ortak oldu.

Hem tarihi mirasımıza sahip çıkmak hem de teknoloji karşısında direnen tarihi Eyüp oyuncaklarını tanıtmak amacıyla hazırlanan festivalde birbirinden renkli yarışmalar da düzenlendi. Çeşitli hediyelerin de yarışmaya dereceye girenlere dağıtıldığı Türkiye'nin ilk ve tek Oyuncak Festivali'nde çocuklar gönüllerince eğlendi ve dede ve ninelerinin oynadıkları oyuncakları tanıyıp, öğrenme fırsatı buldu.

Eyüp Belediyesi'nin düzenlediği festivalde konuyla ilgili bilgi veren Başkan Remzi Aydın, "Bu oyuncakların atalarımızın mirası. Kaybolmaya yüz tutmuş Tarihi Eyüp Oyuncakları'nın yeniden ihya edilmesi ve bu kültürün çocuklarımıza aktarılması için gereken desteği vereceğiz. Tarihi Eyüp oyuncaklarımızı yeniden canlandırıyoruz. Biz Eyüp Belediyesi olarak tarihimizi geleneğimizi her alanda canlandırmaya, ihya etmeye çalışıyoruz. Tarihi yaklaşık 400 yıla dayanan oyuncaklarımız da bunlardan bir tanesi. Bir avuç gönüllülerle başlatılan projemiz gelişiyor. İnşallah geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de tarihi değere sahip oyuncaklarımızı ihya ediyoruz. İnşallah önümüzdeki cumartesi günü de 23 Nisan şenlikleri kapsamında Eyüp oyuncaklarını Viyana’da, Avrupa ve dünyaya tanıtacağız" dedi.

"SAĞLIĞA EN UFAK BİR ENGEL TEŞKİL ETMİYOR"

Bu oyuncakların ham maddeleri çocukların sağlığına en ufak bir tehlike teşkil etmediğini anlatan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, "Bu oyuncakların dizaynları ve yapısı itibariyle onların hem hayal güçlerini geliştiriyor hem de fiziksel özelliklerini geliştiriyor. Sanal oyuncaklardan çok farklı. Aslında olması gerekenler bunlar. Zaten geçmişimize baktığımızda çok farklı şeyler görüyoruz. Ama bunlar maalesef kaybolmaya yüz tutuyor. Biz o kaybolmayı engelleme adına bir çaba içerisindeyiz. Ama çok olumlu sonuçlar aldığımızı da görüyorum. Bakın burada umduğumuzdan daha çok çocukların, velilerin ilgisi ile karşılaştık. Bu doğru iş yaptığımızı gösteriyor aslında" dedi.

Festivalde çocuklar için topaç çevirme başta olmak üzere çeşitli yarışmalar düzenlendi. Başkan Aydın da çocukluğunda da oynadığı oyuncaklardan biri olan topaçı kendisi de çevirdi.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Eyüplü çocuklar, dede ve ninelerinin oynadıkları oyuncaklarla oynuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 17 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eyüplü çocuklar, dede ve ninelerinin oynadıkları oyuncaklarla oynuyor haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  08 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:45
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:34
  • Yatsı
   21:05
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı