İSTANBUL HABERLERİ

Eyüp’te Teke Böceğine Karşı Önlemler Alınıyor

IHA
18.08.2015 - 14:39Son Güncelleme :
IHA

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın talimatıyla ilçedeki ağaçlar teke böceği başta olmak üzere zararlı haşerata karşı ilaçlandı.
Yapılan araştırmalara göre, tür açısından “Anophoplora spp" teke böceği denen, kemirgenlik özelliği sayesinde ağaçların kök bölgesinde açtığı 9-10 mm deliklerle yeşil alanların düşmanı olarak bilinen türe karşı Eyüp Belediyesi ekipleri önlemlerini artırdı. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bitki Sağlığı ekiplerince yapılan arazi denetimleri sırasında Abdi İpekçi Spor Salonunun önündeki akçaağaçların kök bölgesinde yaklaşık 9-10 milimetre çapında delikler gözlendi.
Fatih ve Zeytinburnu’ndaki iki kilometrelik yeşil alanlarda önlem alan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ardından Eyüp Belediyesi de teke böceği için harekete geçti. Sahil çevresi, park ve yeşil alanlarda inceleme başlatan belediye ekipleri, sonra ilaçlama aşamasına geçerek yaşanacak olası olumsuz durumlara karşı tedbir almaya başladı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın talimatıyla ilçedeki ağaçlar başta teke böceği olmak üzere zararlı haşerelere karşı ilaçlanıyor.
Gelecek yıllarda İstanbul için ciddi bir tehdit içeren Asya cinsi uzun boynuzlu teke böceği İstanbul’daki yeşil alanların 1’inci sırasında bulunan en tehlikeli zararlı böcek türü olarak belirlendi. Özellikle söğüt, çınar, akçaağaç, at kestanesi, çınar gibi ağaçlarda görülen teke böcekleri için kamu ve özel mülklerde çalışma başlatıldı.
Olgun Asya uzun boynuzlu teke böcekleri 2,5-4 cm’lik gövde genişlikleri ve 10 santime varan anten uzunluğuyla çok büyük böcek olarak biliniyor. Böcekler kanatlı olup uçabilirler ancak gövdelerinin büyüklüğü ve ağırlıkları sebebiyle en fazla 400 metre mesafelere uçabilirler. Dişi böcekler yumurtalarını ağaç gövdesine çiğneyici ağız yapısıyla 10-15 mm çapında yuvarlak veya oval çukur açarak 40-50 yumurta bırakır. 10-15 gün içerisinde larva çıkar ve odunsu dokuya doğru ilerleyerek beslenir. Kışı larva halinde ağaç içerisinde geçirir. Ağaç gövdelerini kemirerek iz bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvaların beslenmesi sonucu odun talaşı ve açtığı delikler görülür. Larvalar gövde içerisinde beslenip pupa olup, erginleşerek ağaç kök boğazında delik açarak dışarı çıkar. Çıkış delikleri dairemsi olup 6-14 mm çapındadır. İstila edilen ağaçların derhal kesilmesi ve yongalama makinesinden geçirilmesi önem arz eder. Bu yöntem böceğin etkisizleştirilmesinde yüzde 100 etkilidir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Eyüp’te Teke Böceğine Karşı Önlemler Alınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ağustos 2015 tarihinde saat 14 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eyüp’te Teke Böceğine Karşı Önlemler Alınıyor haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:04
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   15:33
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı