Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eyüp Sultan Meydanı’nda aşure dağıtımı

  Hürriyet Haber
  23 Ekim 2015 - 18:21Son Güncelleme : 23 Kasım 2015 - 15:22

  İSTANBUL Eyüp Sultan Meydanı’nda Muharrem Ayı nedeniyle cuma namazı sonrası aşure dağıtıldı.

  Kurulan dev kazanlarda yapılan aşure Cuma namazı sonrası vatandaşlara ikram edildi. İkram edilen aşure büyük ilgi görürken, vatandaşlar aşure alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. 

  Muharrem ayının 10’uncu günü yani Aşure Günü’nde kazanın başına geçen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, kendi elleriyle kaplara aşure doldurarak herkese ikram etti.

  Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, "Amacımız ülkemizde sevgi ve kardeşliğin her zaman ön planda tutulmasıdır. Biz de bu önemli günde vatandaşlarımızı aşure dağıtarak bir araya topladık ve günün anlamını hatırlattık. Aldığımız olumlu tepkiler de bizleri mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.

  CUMHURBAŞKANI'NDAN MESAJ DA GELDİ

  CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Hüseyin ile yakınlarının Kerbela'da şehit edilişinin 1376'ncı yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

  Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajında Erdoğan, Kerbela'da tarihin gördüğü en acı katliamlardan birinin yaşandığını belirterek "Hicri 61 yılının 10 Muharrem gününde, Kerbela'da tarihin gördüğü en acı katliamlardan biri yaşanmıştı. Hz. Peygamberimizin reyhan çiçeği, sevgili torunu Hz. Hüseyin ve çoğu Ehl-i Beyt'ten 72 mü'min işkencelere maruz kaldı ve şehit edildi. Şehadetlerinin 1376'ncı sene-i devriyesinde Ehl-i Beyt'in tüm mensuplarını, hassaten Hz. Hüseyin Efendimizi rahmetle yâd ediyorum. Tutulan Muharrem oruçlarının, yapılan ibadetlerin Hak katında kabul ve karin olmasını niyaz ediyorum" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı