İSTANBUL HABERLERİ

Eyüp Belediyesi, Kızıl Camii’nin Bakım Ve Onarımını Tamamladı

IHA
27.07.2015 - 10:57Son Güncelleme :
IHA

Eyüp Belediyesi, Kızıl Camii’nin bakım ve onarım çalışmalarını tamamladı.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın tarihe ve manevi iklime sahip çıkmak adına yürüttüğü çeşitli projeler meyvesini veriyor. Kızıl Mescit veya Kiremitçi Süleyman Mescidi olarak da bilinen Kızıl Camii’nin bahçesi, türbesi ve iç bölümünün bir kısmının bakımı tamamlandı.
Karşısında Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi (1571) arkasında Afife Hanım Tekkesi ve kuzey tarafındaki Cafer Paşa Medresesiyle çevrili 1531 tarihinde Kiremitçi Süleyman Çelebi tarafından inşa edilen mescid çiçekleri ve küçük türbesiyle yeni görünümüne kavuştu. Batı cephesindeki ince kırmızı tuğladan inşa edildiği poligonal minaresinden dolayı Kızıl Mescit adını alan cami, haziresinde divan şairi Defterdar Enderun Fazıl Hüseyin Tatar-Zâde İbrahim kulu, Morali Hüseyin Efendinin oğlu Derviş Mehmed Emin Efendi, Şah Mektebi’nin baş halifesi Hafız Ömer Efendi gibi önemli isimleri bulunduruyor. Cami, kesme taş ve tuğlalarıyla dikkat çekiyor. Ahşap minberini Feyzullah Nafiz Efendi’nin eşi Hace Fâtıma Hanım koymuş, avlusundaki taş tekneyi de 18652 de Yusuf Daniş Bey yaptırmış.
Eyüp Belediyesi tarafından bakım ve onarımı yapılarak ihya edilen caminin cemaati de yapılan çalışmadan dolayı oldukça memnun olduklarını belirtti. Tarihi değerlere ve manevi iklime sahip çıkma adına çok sayıda bu tür çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Remzi Aydın, “Burada önemli olan Eyüp’ümüzün değerlerini Eyüp’e yakışan hale getirmek. Geçmişin mirasını geleceğe taşımak. Belediye olarak bu konuda üzerimize düşen ne varsa elimizden geldiğince yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Eyüp Belediyesi, Kızıl Camii’nin Bakım Ve Onarımını Tamamladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eyüp Belediyesi, Kızıl Camii’nin Bakım Ve Onarımını Tamamladı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı