Gündem Haberleri

  Eyüp Aşık: Tayyip, ANAP’ta baraj korkusu yarattı

  Hürriyet Haber
  25.07.2001 - 11:40 | Son Güncelleme:

  ANAP'ın 4-5 Ağustos tarihlerinde yapılacak Büyük Kongresinde genel başkan adayı olan Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık, ANAP'lı delegelerin yapılacak seçimlerde barajın altında kalma korkusu yaşadığını, yeni oluşumun lideri Tayyip Erdoğan'ın etkisinin de bu korkuyu artırdığını söyledi.

  ANAP Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık, ANKA'ya kongreye yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken, "Kongreyi alacağımı umut ediyorum. Bizim delegelerimiz teşkilatlarımızın yöneticileridir. İlçe başkanları ve belediye başkanlarını toplumun değişim arzuları çok etkiledi. Tahminimden daha büyük bir destek aldım" dedi. 4 Ağustos'ta ANAP ve Türk siyasetinde büyük değişiklikler olacağını da öne süren Aşık, bu tarihten sonra beklenenin tam tersine Tayyip Erdoğan ve Kemal Derviş'in değişiklik hareketinin hızlanmayacağı, yavaşlayacağı görüşünü savundu. Bu hareketin ANAP'a döneceğini öne süren Aşık, şunları söyledi:

  BÜYÜK BİR DEĞİŞİM BASKISI VAR

  "Tayyip Erdoğan'ı eleştirmek istemiyorum. Bir hareketin lideri durumundadır. Ancak FP'nin miras kavgası dar bir yere sıkışmaya doğru gidiyor. Tehlikeli bir gidişat. Değişim talebi FP'nin tabanında değil. İster istemez FP'nin mecrasında girdi. Tayyip Erdoğan ve Kemal Derviş, 4 Ağustos'tan sonrasını bekliyorlarsa, kendi hareketlerine potansiyel olacağını düşünüyorlarsa, 4 Ağustos'ta değişimci ANAP, yeni çizgisiyle değişim taleplerini azaltabilir. Belki seçilirim. Tayyip Erdoğan'ın etkisi de delegelerdeki korkuyu artırdı. Oylar o tarafa kayar korkusu baskı unsuru oluşturdu. Türkiye'de büyük bir değişim baskısı var. Tayyip Erdoğan'ın çıkışı delege üzerindeki baskıyı artırdı."

  Aşık, ABD'de bulunduğu sırada hazırladığı bazı projelerini de kongrede ana başlıklarla delegelere açıklayacağını söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı