GeriSpor EYOF kapanış töreniyle sona erdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

EYOF kapanış töreniyle sona erdi

EYOF kapanış töreniyle sona erdi
refid:18376787 ilişkili resim dosyası

Trabzon'da bir haftadır devam eden 11'inci Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları, kapanış töreniyle sona erdi.

Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Sporun dili evrensel barış ve kardeşlik dilidir. Burada 49 ülkenin bayrakları var. Her biri bizim kardeş ülkemiz. O ülkelerden gelen sporcular, sporun evrensel barış mesajlarıyla dünyayı ve insanlığı kuşatan barış elçilerimiz" dedi. 

Oyunlara katılan ülkelerin bayraklarının Hüseyin Avni Aker Stadyumu'na girmesiyle başlayan 11'inci Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları'nın kapanış törenini Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, EOC Yürütme Kurulu Üyesi ve EYOF Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Guido De Bondt, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve 2013'te oyunları düzenleyecek olan Hollanda'nın Utrecht kenti Belediye Başkanı Aleid Wolfsen, sporcular ve yaklaşık 15 bin kişilik seyirci topluluğu izledi.

TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

KILIÇ: BURAYA GELEN SPORCULAR BİZİM BARIŞ ELÇİLERİMİZ

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, törende yaptığı konuşmada, "Trabzon gerçekten bir haftadır tarihi günlere tanıklık etti. Trabzon, 11. Avrupa Gençlik Olimpiyatları'na son derece görkemli, coşkulu ve Karadeniz insanının yüreğindeki insan sevgisini yansıtan bir ev sahipliği ortaya koydu. Bütün Trabzon'u yürekten kutluyorum. Bir haftayı geride bıraktık. Sporun dili evrensel barış ve kardeşlik dilidir. Burada 49 ülkenin bayrakları var. Her biri bizim kardeş ülkemiz. O ülkelerden gelen sporcular, sporun evrensel barış mesajlarıyla dünyayı ve insanlığı kuşatan barış elçilerimiz. Onlara güzel bir ev sahipliği yaptık. Trabzon'a 510 milyon lira tutarında çok büyük eserler kazandırdık. Bu eserler bundan sonra Trabzon'un gençlerine hizmet vermeye devam edecek. Akyazı projesini de Trabzon'a kazandırmak üzere daha hızlı ve kuvvetli adımlarla Trabzon'un ihtilaçlarına cevap vermeye devam edeceğiz" dedi. Kılıç ayrıca, "Uluslar arası Olimpiyat Komitesi'ne bu organizasyona Türkiye'yi layık gördükleri ve bizimle işbirliği gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum. Görevi devraldığım Faruk Özak'a teşekkür ediyorum. Türkiye'nin daha nice büyük organizasyonlara ev sahipliği yapması temennisiyle bir kere daha sizleri selamlıyorum" ifadesini kullandı.

EOC Yürütme Kurulu Üyesi ve EYOF Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Guido De Bondt, sporculara seslendiği konuşmasında, "Bu deneyimin keyfine varmış ve önemli şeyler öğrenmiş olduğunuzu ümit ediyorum. Daha iyi bir geleceği kurarken ayrımcılığın her türlüsünden uzak durma felsefesini spor yoluyla yaymak olimpik hareketin temel hedefidir. Sizler 49 Avrupa ülkesinin en seçkin genç oyuncularısınız. Mükemmel bir rekabet ve centilmenlik içinde olimpiyat oyunları atmosferinde yarıştınız. Bir çok sporcuyla tanışıp yaşantınızın en büyük spor deneyimlerinden birini yaşadınız. Kıyasıya bir sportif rekabete şahit olduk ve yaşam boyu sürebilecek dostluklar kurma imkanı da bulduğunuzu ümit ediyoruz" diye konuştu.

OLİMPİYAT BAYRAĞI İNDİRİLDİ, ATEŞ SÖNDÜRÜLDÜ

Törende daha sonra Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda dalgalanan Olimpiyat Bayrağı olimpiyat marşı eşliğinde gönderden indirilerek EOC Yürütme Kurulu Üyesi ve EYOF Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Guido De Bondt, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından 2013 yılında 12'inci Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları'nın düzenleneceği Hollanda'nın Utrecht kenti Belediye Başkanı Aleid Wolfsen'e teslim edildi. Olimpiyat bayrağının tesliminin ardından bir haftadır yanan olimpiyat ateşi de söndürüldü. Utrecht Belediye Başkanı Wolfsen, yaptığı konuşmada oyunları Trabzon kadar iyi düzenlemek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Havai fişek, horon ve kolbastı gösterisiyle süren kapanış töreninde daha sonra maskot hamsiler ve gönüllüler, üzerinde geleceğe yönelik iyi dileklerinin yazılı olduğu ışıklı balonları gökyüzüne bıraktı. EYOF 2011 kapanış töreni, Gripin konseri ve DJ eşliğinde tüm sporcu ve gönüllülerin katıldığı kapanış dansıyla sona erdi.

TÜRKİYE 2 ALTIN VE 7 BRONZ MADALYA ALDI

RUSYA'YI DEVİRİP ALTINI ALDIK

SULTANLAR BRONZ ALDI

ERKEK BASKETBOL'DA BRONZ KAZANDIK


Yorumları Göster
Yorumları Gizle