ANKARA HABERLERİ

Eymir ve Mogan’a zarar veriyor

Hürriyet Haber
21.10.2015 - 18:07Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi, Gölbaşı’ndaki barınak ve Hayvan Mezarlığı’nın kapatılması kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Hürriyet Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü'nün, belediyenin Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı'na gönderdiği ve ‘Hayvan Mezarlığı’nda gömme işleminin durdurulmasının’ istendiği yazıda, mezarlıkla ilgili şu tespit ve taleplerde bulunuldu:
“Müdürlüğümüz tarafından Gölbaşı Barınağı'nda yapılan denetimde, barınağın alt kısmında daha önceden yapılmış olduğu tespit edilen köpek mezarlığına rastlanmıştır. Eymir ve Mogan gölleri su havzasında bulunan barınak, Özel Çevre Koruma Kurumu'na ait bir alan olup, barınak da geçici hayvan barınağı statüsünde bulunmaktadır. Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği'ne göre sulak alanların kirletilmemesi, doğal yapılarının ve ekolojik karakterlerinin korunması zorunludur. 'Her türlü arazi ve su kullanım planlamalarında sulak alanların işlev ve değerlerinin korunması gözetilir' hükmü bulunmaktadır. Diğer yandan mezarlık, su aynasında olup hiçbir önlem alınmamıştır. Müdürlüğümüzce yapılan denetimde, barınağın, kapasitesinin çok üzerinde çalıştığından, sahiplendirme yapılmadan yeni hayvan alınmaması ve ziyaretçilerin sağlığı açısından da barınağın tüm revizyonu bitene kadar ziyaretçi girişinin kontrollü olarak yapılması uygun görülerek, barınak yetkililerine bildirilmiştir. Mezarlığa da yeni sahipli hayvan gömülmemesi, mezarlık alanının başka bir yer belirlenerek orada teşekkül ettirilmesi gerektiği, yine sorumlu veteriner hekimlerinize iletilmiştir. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Çerçevesinde yukarıda belirtilen hususların tarafınızca da hassasiyetle izlenmesi hususunda gereğini arz ederim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Eymir ve Mogan’a zarar veriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 18 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eymir ve Mogan’a zarar veriyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:54
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı