ANKARA HABERLERİ

Eymir’de rant iddiası

Oğuz DEMİR-Halide DEMİR
04 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2012 - 17:17

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan ve Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Ankara SoppingFest, Eymir Gölü, AOÇ, metro çalışmaları ve Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde çıkan yangını değerlendirdi.

Oğuz DEMİR-Halide DEMİR

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan ve Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Ankara SoppingFest, Eymir Gölü, AOÇ, metro çalışmaları ve Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde çıkan yangını değerlendirdi. Mimarlar Odası Konferans Salonu’nda bir basın toplantısı düzenleyen Hakkan ve Candan yapılan işlerin yarım ve yanlış olduğunu savundu.

Eymir’de rant hedefi

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara Festivali kapsamında Eymir Gölü’nün halka açılması ile ilgili düzenlediği anketi değerlendiren Hakkan, “Eymir, araç trafiğine kapalıdır fakat halka kapalı değildir. Yayalar rahatlıkla buraya girip çıkabiliyor. Belediye Başkanı’nın bilimsel davranmadığı çok açık. Burada rant yaratma hedefi var. Gölbaşı Örencik mevkindeki yapılaşmaya bağlantı sağlayacak rantı amaçlıyor. Bu arazi ODTÜ’ye aittir, bu arazinin ODTÜ’nün elinden alınıp Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi olabilir mi? Altında rant politikası yatıyor. Anket yapıyorsan bile bilimsel verileri olmalıdır” dedi.

Alışveriş hacmi genişledi mi

Ankara ShoppingFest’in toplumda kültür ve sanata olan açlığı tescil ettiğini kaydeden Candan ise “Biz Ankara’da festival yoğunluğu hissedemedik. Bir milyon turist bekleniyordu, acaba ne kadar turist geldi? Festival tanıtım ve etkinlikleri için ne kadar bütçe harcandı? Alışveriş hacmi ne kadar genişledi? Bu soruları Gökçek’e sorduk. Bütün bu soruların cevabını bekliyoruz. Sonuçta bu etkinlikler için harcanan paralar bizim vergilerimizden geliyor. Kendisinden istatistiki bilgileri istedik” diye konuştu.

Ciddi önlemler alınmalı

Önceki gün Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde çıkan yangına da değinen Candan,
“Biz önceki yıllarda bu müzeyi tescil ettirdik. Bir cezaevi müze olmuş ve tescil edilmişse tüm önlemlerin alınması gerek. Belediye ciddi önlemler almalı. Kaybettiğimiz şey yerine yenisini getiremediğimiz bir değer olabilir. Ulucanlar’ın özel koruma planları ve önlemleri olmalıdır. Altındağ Belediyesi bünyesinde faaliyet gösterse de burası tüm Türkiye’yi hatta konuyla ilgili tüm uluslararası kuruluşları ilgilendiriyor” dedi.

Afet Yasası yanlış

Afet Yasası’yla ilgili çalışmaların da başlandığını aktaran Hakkan şöyle konuştu, “Yenimahalle’de bazı evlere yazılar gitmiş. Antares AVM’nin de çevresindeki konutlara bu yazılar gitmiş. Ciddi bir rant projesi olduğu görülüyor. Son derece haksız bir yasa. Dava bile açamıyorsunuz. Dikmen ve Mamak’ta ciddi müdahaleler olacağını düşünüyoruz. Yaptıkları işler kentlerin ranta açılmasıdır. Türkiye önümüzdeki günlerde kentsel dönüşümlerle kaynayacak. İnsanların evleriyle uğraşıyorlar, bunun sonunda mücadele hattı oluşacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kentsel dönüşüm ile ilgili söyledikleri gerçekçi değil. Binlerce insanı mağdur ettiler.”

Bombaların üzerinde yürüyoruz

Hakkan ve Candan, açıklamada metro çalışmalarına da değindi. Gökçek’in Ankara’nın başına gelmiş en büyük afet olduğunu iddia eden ikili Belediye Başkanı’nın kafasına göre işler yaptığını belirtti. Derelerin üzeri yolla kapatıldığını savunan Hakkan ve Candan, Ankara’daki caddelerin üzerinde dolaşmanın bombaların üzerinde yürümekten farksız olduğunu, her an her yerde metro göçükleri meydana gelebileceğini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eymir’de rant iddiası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı