GAZİANTEP HABERLERİ

Eylül Ayı İhracat Rakamları Açıklandı

IHA
01.10.2015 - 16:42Son Güncelleme :

GAZİANTEP TİCARET ODASI (GTO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI EYÜP BARTIK, EYLÜL AYI İHRACATINA İLİŞKİN YAPTIĞI AÇIKLAMADA, YENİ YILIN BAŞINDAN İTİBAREN İNİŞLİ ÇIKIŞLI BİR GRAFİK ÇİZEN İHRACATIN EYLÜLDE SERT DÜŞTÜĞÜNÜ BELİRTTİ

IHA

Gaziantep’ten Eylül ayında gerçekleştirilen ihracat geçen yılın aynı dönemine yüzde 17,1 düşüşle 513 milyon 563 bin dolar oldu.
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, eylül ayı ihracatına ilişkin yaptığı açıklamada, yeni yılın başından itibaren inişli çıkışlı bir grafik çizen ihracatın eylülde sert düştüğünü belirtti. Bartık, bayram tatilindeki iş gücü kaybı ve bayram sonundaki yavaşlamanın ihracatın düşüşünde etkili olduğunu ifade etti. Dünya genelinde yaşanan durgunluğun da ihracatı etkilediğine dikkati çeken Bartık, bu düşüşün önüne geçmek için yeni pazarlara açılmak gerektiğini vurguladı. Bunun için de komşu pazarlardan başlamak gerektiğini anlatan Bartık, “Önce komşu ülkelerden başlayarak ihracatı ayağa kaldırmalıyız. Bunu geçmişte çok güzel bir şekilde yaptık, şimdi de başarabiliriz. Kapılarını dünyaya açan İran ve geçmişten beri en büyük pazarımız olan Irak başta olmak üzere çevre ülkelerin ihtiyaçlarını iyi tespit etmemiz gerekiyor. Komşulardan hareketle yeni pazarlarda etkin olabiliriz. Güçlü bir adımla harekete geçebiliriz. İnovatif ürünlerle hem elimizdeki pazarlara hem de yeni pazarlara ağırlık vererek düşüşün önüne geçmeliyiz” dedi. Bartık, geçen ay önemli bir başarıya imza atarak tarihte ilk kez Ankara’nın önüne geçerek ihracat sıralamasında 5’inciliğe yükseldiklerini hatırlatarak, bu ay yeniden 6’ncılığa gerilediklerini kaydetti. Yılsonu hedeflerinin 5’incilik olduğunu vurgulayan Bartık, bu hedeflerinden vazgeçmediklerini dile getirdi. 9 aylık ihracat rakamlarına da değinen Bartık, 2015’in 9 aylık kısmında 4 milyar 586 milyon 659 bin dolarlık ihracat yaptıklarını ifade etti. Geçen yılın aynı dönemde 4 milyar 846 milyon 127 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini hatırlatan Bartık, geçen seneye göre yüzde 5,4 düşüş olduğunu kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Eylül Ayı İhracat Rakamları Açıklandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 16 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eylül Ayı İhracat Rakamları Açıklandı haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:54
Sayfa Başı