Gündem Haberleri

  Eylemciler D-100'ü kapattı

  Murat DELİKLİTAŞ / İSTANBUL,(DHA)
  20.09.2012 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (DEV SAĞLIK-İŞ) üyesi bir grup, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan 3 kişinin haksız olarak işten çıkarıldığı iddiasıyla D-100 (E-5) karayolunda eylem yaptı. El ele tutuşarak yolu kapatan eylemciler yüzünden araç trafiği 10 dakika durdu. Bazı sürücüler eyleme destek verirken bazı sürücüler de korna çalarak eylemcileri protesto etti.

  DEV SAĞLIK-İŞ üyesi bir grup, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yemekhanesinde çalışan işçinin, değişen yönetim tarafından kendilerine verilen "İş kanunundan doğan tüm alacaklarımızı aldık" şeklindeki ibranameyi imzalamadıkları gerekçesiyle işten çıkarıldığını iddia ederek eylem yaptı. Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan 12 kişi, üzerinde "İşimizi geri istiyoruz"yazılı pankart açarak D-100 karayoluna yürüdü. Burada el ele tutuşarak yolu kapatan eylemciler yüzünden Bostancı-Kadıköy yönünde araç trafiği durdu. Bazı sürücüler hastane yönetimi aleyhine sloganlar atan eylemcileri desteklerken bazı sürücüler de korna çalarak protesto etti. Slogan atmayı sürdüren eylemciler yola oturarak eylemlerine devam ettiler.

  İşten çıkarılan bir kadın grup adına bir açıklama yaptı. Arkadaşlarıyla birlikte haksız yere işten çıkarıldıklarını iddia eden grup sözcüsü şunları söyledi: "Sürreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yemekhanede çalışmakta iken şirket değişimi sürecinde bütünüyle gerçek dışı olarak ‘tüm haklarını aldıkları’ şeklindeki asılsız ve yasadışı ibranameyi imzalamadığımız için, haklarımıza sahip çıktığımız için işten çıkarıldık. Bizler yıllardır bu hastanelerde çeşitli taşeron şirketler aracılığıyla, sürekli yapılan girdi çıktılarla çalıştırılan ve böylelikle başta iş güvencesi olmak üzere çalışma saatleri, yıllık izinler, fazla mesailer gibi kazanılmış tüm hakları elinden alınan emekçileriz. Bugün burada da gördüğümüz ve yaşadığımız gibi taşeron sistem bütünüyle haksızdır, hukuksuzdur, keyfiyettir ve köleliktir. Bu nedenle Süreyyapaşa’da ve ülkenin onlarca hastanesinde sendikalaşan on binlerce işçi olarak bizler, taşeron sistemini ortadan kaldırmakta kararlıyız."

  Eylemciler, basın açıklamasının ardından yol kapama eylemine son verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı