Ege Haberleri

EGE

  Eylem zamanı

  Turan GÜLTEKİN/ İZMİR
  18 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ekim 2008 - 23:14

  Kadın Dostu Kent yarışmasında İzmir eylem planı tanıtıldı. Program yöneticisi Nevin Senol, "Gündeme kadın erkek eşitliği konusunu yerleştireceğiz" dedi.

  BİRLEŞMİŞ Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Projesi (BMOP) kapsamında, Kadın Dostu Kent olmak için yarışan İzmir’in İzmir Yerel Eşitlik Eylem Planı adı verilen planı tanıtıldı. Toplantıya İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ve projede yer alan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. BM Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı Yöneticisi Nevin Şenol, amaçlarının yerelde kadınların durumunun ne olduğunu, kadınların kentlerden ne talep ettiğini, kentlerin kadınlara neler sunduğunu belirlemek olduğunu söyledi.

  İki yıl sürecek

  Normal süresi iki yıl olan programın somut sonuçlar elde edilince bir yıl uzatıldığını, önümüzdeki bir yıl için de uzatmanın söz konusu olduğunu ifade eden Şenol, "Program kapsamında çalışmalarımız çok süratli bir şekilde devam ediyor. İldeki yapılanmayı tamamladıktan sonra parlamento düzeyinde çalışmalar yapmaya başlayacağız. Ardından eğitim çalışmalarıyla kentlerin gündemine kadın erkek eşitliği konusunu yerleştireceğiz" diye konuştu. Programın İzmir’de geldiği durumu anlatan İzmir Kadın Koordinasyon Kurulu Başkanı Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, eylem planının İzmir İl Genel Meclisi, Büyükşehir Belediye Meclisi ile 9 ilçe belediyesi tarafından onaylandığını ve toplam 11 Meclis Eşitlik Komisyonu kurulduğunu söyledi.

  4 milyon YTL

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlara yönelik yaptığı hizmetleri anlatan Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ise projenin çekirdek aile içine girmemesi ve erkeklerin eğitilmemesi durumunda bir ayağının eksik olacağını, başarıya ulaşamayacağını dile getirdi. İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ise sosyal içerikli projelere önem verdiklerini, İl Özel İdaresi’nin bütçesinden 4 milyon YTL’nin sosyal hizmetlere ayırıldığını ifade etti. Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Projesi (BMOP) İzmir’in dışında Kars, Van, Şanlıurfa, Nevşehir ve Trabzon’da uygulanıyor. Projenin sonunda en başarılı olan kent Kadın Dostu Kent Sertifikası’nı almaya hak kazanacak.

  Şiddet ele alınacak

  Amaçlarının proje sonunda verilecek olan Kadın Dostu Kent Sertifikası’nı almak olduğunu belirten Tunçsu, "Eylem planında, yerel karar mekanizmalarına kadınların daha fazla katılması, kadına yönelik şiddet varsa izlenmesi, kadın ve kız çocukların eğitim ve sağlık durumlarının iyileştirilmesi, her belediyede bir sığınma evi açılması, kadınlar ve kız çocuklarının ekonomik özgürlüğünü kazandırıp güçlendirecek projelerin hazırlanması, eğitim ve sağlık hizmetinin arttırılması, göç ve yoksullukla ilgili sorunların saptanarak çözülmesi konuları yeralıyor. Bütün bu çalışmaların temel amacı kadına karşı zihniyet değişikliğini sağlamaktır. Bizim amacımız yerel eşitliği yerleştirmek" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı