Eyalet Başbakanı’yken tanıştığı Çağlayan’a Cumhurbaşkanı olarak özel davet çıkardı

Uğur ERGAN/BERLİN
28.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.01.2011 - 21:22

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı sırasında tanıdığı, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ı özel olarak başkent Berlin’e davet etti.

Çağlayan, Wullf’un daveti üzerine dün Berlin’e gitti. Bugün Bellevue Sarayı’nda, Wullf ile bir araya gelecek olan Çağlayan, Berlin’e giderken uçakta kendisine eşlik eden bir grup gazeteciye şunları anlattı:

Bilgi verdiğimde şaşırdı

Sayın Wulff, Aşağı Saksonya Başbakanı iken bir halı fuarına gelmiştim. Bu fuar sırasında kendisiyle tanıştık. 2.5 saat sohbet ettik. Türkiye’nin ekonomik olarak büyümesinden çok etkilendi. Eyalet Ticaret ve Ekonomi Bakanı’nı bizzat benimle ilgilenmesi için görevlendirdi. Sürekli irtibat halinde kalmamızı istedi. Kendisine Almanya’nın ithalatı ve ihracatı ile ilgili bilgi verdiğimde çok şaşırdı.

Türkiye’de görüşemedik

Cumhurbaşkanı olduktan sonra da kendisini arayıp tebrik ettim. Sayın Wulff, Türkiye’ye geldiğinde ben yurtdışındaydım. O nedenle görüşememiştik. Eyalet Başbakanı olduğu dönemde beni özel olarak ülkesine davet edeceğini söylemişti. O davet işte şimdi gerçekleşti.

En önemli partnerimiz

Almanya bizim en önemli ticaret partneriniz. Almanya’da 16 eyalet var. ABD, Kanada ve Çin’e yaptığımız gibi bu ülkeyi eyalet bazında inceliyoruz. Her eyaletle ne kadar ticari ilişkimiz var onu ortaya çıkaracağız. Örneğin Almanya’nın tüm dünyadan hazır giyim ithali 31 milyar dolar. Bu rakam içinde bizim payımıza düşen miktar yüzde 10. Bu rakamı nasıl artırabiliriz, hangi eyaletler ne kadar pay alıyor bunun hesabını yapıyoruz.

Daha büyük pay almalıyız

Almanya’nın toplam ithalinde bizim payımıza düşen oran yüzde 1.25. Almanya’nın 20. tedarikçi ülkesiyiz. Dünyanın ithalat ve ihracatta ikinci büyük ülkesinden daha büyük pay almalıyız. Ayrıca Almanya’da genç nüfus sayasının azalması nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Alman firmalarının satın alınması meselesini de görüşmeyi planlıyorum.

Vizeyi de görüşeceğim

Gündeme getireceğim bir diğer konu da vize meselesi ve malların serbest dolaşımı. Türkiye, Gümrük Birliği üyesi olmasına rağmen hem vize, hem malların serbest dolaşımı konusunda sıkıntı yaşıyor. Bunun artık ortadan kalkması gerekir.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı