"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Ey ruh!

GALATASARAY ilk maçtaki avantajlı skorun ardından Mlada Boleslav deplasmanına "Acaba tarihi ve doğal güzellikleri bol bir yer midir?

Sıkıntı basmasın üzerimize oralarda? Alışveriş için güzel yerler var mıdır acaba?.. Bari Prag olsaydı" filan diyerek gitti. "Nereden biliyorsun?" diyecek olursanız, "Bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok, maçı seyretmek bile bu dediklerime katılmayı gerektirir!" derim.

* * *

Maçı, İstanbul’da televizyondan seyrettim. Ekrana gelen istatistiklerin bir kısmını, futbol profesörü bir kimseye gösterseniz "Hiiiii! Yazık sana, bu maçı seyrettin mi sen hakikaten kardeşim?.. Sana günde üç doz Dünya Kupası Finali yazıyorum. DVD’ciden bulabilirsin... 1974, 1978 ve 1986 finallerini seyret, iyileşirsin" der.

Örnek vermemi isterseniz, hemen vereyim. İlk yarı sonunda Galatasaray’ın kaleye gönderdiği şut sayısı üçtü, bunlardan isabetli olanı rakamla 0, yazıyla ’sıfır’ idi.

* * *

Sahaya "Erken gol yemek gibi bir saçmalık yapmamaya çalışın, mümkünse bir gol atın iyi gelir" taktiğiyle çıkan Galatasaray, Arda oyuna girene kadar en ufak bir heyecan uyandırmadı.

Maç 70’inci dakikaya kadar, "Gol yemeden rahat etmeyecek takım" görüntüsündeki Galatasaray ve Galatasaray defansına rağmen direnen Mondragon ve M.Boleslav takımı arasında geçti.

Arda oyuna girdi, bir ferahlık ve ardından gol geldi. Hasan Şaş umarım sinirinin kaynağı her neyse, o üst direğe de çarparak içeri giren topla üzerinden atmış olur.

Bu arada karşı apartmandaki fanatik Fenerli çekirdek ailenin kopardığı gürültüye bakılırsa asıl heyecan öteki maçta ama neyse...

Arda da olmasa seyredecek bir şey bulamayacaktık koca maçta. Ama normaldir, eski bir futbol atasözüne başvurmak gerekirse: "Önümüzdeki maçlara bakalım..."

Cimbombom Şampiyonlar Ligi’ne dönüyor, umarım Avrupa ruhu bir yerlerde hala yaşıyordur. O ruh gelmezse bu işler zor gözüküyor...
X