İZMİR HABERLERİ

"EXPO'yu sizin için alacağız"

DHA
15.12.2017 - 11:55Son Güncelleme :
DHA

BAKÜ ile 2025 EXPO'ya aday olan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Konuk diplomat, "EXPO'yu sizin için kazanacağız" dedi. Büyükşehir Başkan Vekili  Dr. Sırrı Aydoğan'ın yanıtı "Bakü kazanırsa, EXPO'yu İzmir almış kadar sevineceğiz" oldu.

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Khazar İbrahim, Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği Başkanı Dr. Asıf Kurban ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Bakan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ile görüşen Büyükelçi İbrahim, Bakü'nün EXPO 2025'e aday olduğunu hatırlatarak, "İzmir'in EXPO konusundaki büyük deneyiminden yararlanmak istiyoruz. EXPO 2025'i sizin için alacağız" dedi. Bakü'nün İzmir'in kardeş kenti olduğunun altını çizen konuk Büyükelçi, "Bizim kökümüz, dilimiz, dinimiz ve aynı zamanda geleceğimiz bir. Ülkemiz yurt dışındaki en büyük yatırımını İzmir'de gerçekleştirdi. 50 milyar doların üzerinde bir yatırım söz konusu. Star Rafinerisi'nin 2018 yılında faaliyete geçmesini bekliyoruz. Bu özel açılış için geniş bir katılımla yeniden İzmir'de olacağız" diye konuştu.

İzmir'in EXPO'ya iki kez aday olduğunu ve çok az bir oyla kaybettiğini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan da, "Eğer EXPO 2025'i Bakü alırsa, biz almış kadar sevineceğiz. Bakü muhteşem bir şehir. İki ülke arasındaki ilişkiler her zaman çok sıcak oldu. İzmir'de pek çok yerde Azerbaycan'la dostluğumuzu anımsatan park, anıt ve orman var" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "EXPO'yu sizin için alacağız" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Ocak 2018, Pazartesi
    Sayfa Başı