Ege Haberleri

EGE

  EXPO'da oy krizi Yunan Meclisi'nde

  Banu ŞEN/HÜRRİYET
  24 Eylül 2013 - 01:30Son Güncelleme : 24 Eylül 2013 - 11:54

  YUNANİSTAN’ın EXPO 2020 yarışında Dubai’ye oy vereceğini açıklamasıyla başlayan kriz parlamentoya taşındı.

  Yeni Demokrasi Milletvekili Pavlos Vogiatzis, Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’un yanıtlaması istemiyle Yunanistan Meclisi’ne soru önergesi verdi.

  Oy verme niyetinin sızmasından sonra özellikle Kuzey Ege Adaları arasındaki işbirliği ve iyi komşuluk esasına dayanan ilişkiler, ters bir sürece yönelme eğiliminde olduğu belirtilen önergede, şu görüşlere yer verildi:

  Her şey iyi giderken

  “Geçtiğimiz yıllarda Kuzey Ege’yi ziyaret eden Türk turistlerin sayısında önemli artış yaşandığını vurgulamak gerekiyor. Özellikle 2013’te Midilli’yi ziyaret eden Türk turistlerin sayısı önceki yıllarda gerçekleşen tüm turistik ziyaretlerden fazla olmuştur. Ayrıca, her iki ülke tarafından sarf edilen çabalar ve İzmir Ticaret Odası Başkanı’nın kişisel desteklediği önemli girişimler, yalnızca Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesine değil aynı zamanda adalarımızın yerel ekonomisinin önemli ölçüde büyümesine de katkı sağlamıştır. Ancak, Yunan hükümetinin Dubai’nin adaylığını destekleme niyetinin ardından, İzmir Ticaret Odası Başkanı bir yandan Ekim 2013 tarihinde İzmir’de gerçekleşmesi planlanan Türkiye-Yunanistan İş Forumu’nu hemen iptal ederken, diğer yandan İzmir’de bulunan seyahat acentelerinin Yunan adalarına yaptığı tüm turistik paketleri askıya almaları tavsiyesinde bulunmuştur.”

  İlişikiler nasıl düzelecek

  Vogiatzis,önergesinde şu soruları yöneltti: “Dışişleri Bakan-lığı, iki ülke arasındaki ilişkilerde oluşan bu hasarı ortadan kaldırabilmek için ne gibi yollara başvurmayı planlıyor? Adalarımız ve Türkiye kıyıları arasındaki ilişkileri ve özellikle de yerel topluluklar ile mükemmel bir işbirliği sağlayarak iki ülke arasında karşılıklılık ve dayanışma temelli bağların kurulmasını sağlayan İzmir Ticaret Odası ile olan ilişkileri eski haline getirebilmek için neler yapmayı planlıyor?”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı