ANKARA HABERLERİ

EXPO resmen kaçtı

Hürriyet Haber
02.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Aylardır hem Ankara hem de İzmir kamuoyunun gündeminden düşmeyen EXPO 2020 adaylığı konusunda ilk resmi hamle gerçekleşti. Başbakan Tayyip Erdoğan, BIE Genel Sekreteri Loscertales’e EXPO 2020’nin Türkiye’nin ev sahipliğinde İzmir’de yapılması için başvuru mektubu gönderdi.

Hürriyet Haber

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası  Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales’e, EXPO  2020’nin Türkiye’nin ev sahipliğinde İzmir’de yapılması için başvuru mektubu  gönderdi.
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan  Erdoğan’ın Loscertales’e yazdığı başvuru mektubuna yer verildi. Mektuba,  “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına, 2020 yılında Uluslararası Kayıtlı Sergi’ye  30 Nisan-31 Ekim 2020 dönemi için İzmir’de ev sahipliği yapmak üzere Türkiye’nin  başvurusunu iletmek istiyorum” sözleriyle başlayan Başbakan Erdoğan, serginin  temasının, küresel ilgiye layık bir konu olan “Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni  Yollar/Herkes İçin Sağlık” olacağına işaret etti.
Yükümlülükler için garanti
BIE Genel Kurulunun İzmir’in adaylığına dair alacağı kararın ardından,  hazırlık safhasındaki çalışmaları yürütmek üzere Devlet Bakanının başkanlığındaki  kurumlararası bir icra komitesinin kurulacağını belirten Erdoğan, BIE Sözleşmesi  ve bu sözleşmenin 10. maddesi 2. paragrafı uyarınca, Türk Hükümeti’nin bu  komitenin sözleşmeden doğan tüm yükümlülüklerini yerine getireceğine garanti  edeceğini ifade etti.
İzmir Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanının komite üyeleri olarak  görev yapacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Türk Hükümeti, sergiyi desteklemek üzere ilgili teknik ve idari  mevzuatın, BIE kuralları ve mevzuatı ile uyumlu olacağını ve tüm katılımcı  ülkelere adil ve eşit muamele edileceğini teyit eder.
İzmir’de muktedir ve arzuluyuz
1850’lilerden bu yana EXPO’lar, özellikle insanlığın zenginliği olan  farklı kültürleri kucaklayarak, uluslar arasında dayanışma ve barış ortamının  geliştirilmesine katkıda bulunmak suretiyle küresel işbirliğinin arttırılmasında  etkili araçlar olarak hizmet vermişlerdir. Bugüne kadar bu sürece sadık bir  katılımcı olan Türkiye, İzmir’de EXPO 2020’ye ev sahipliği yapmaya muktedir ve  arzuludur.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde EXPO resmen kaçtı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı