Ege Haberleri

  EXPO olmadı, JCI Avrupa Konferansı büyük fırsat

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  30.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genç Müteşebbisler Derneği (JCI) İzmir Şubesi, her yıl farklı bir kentte yapılan ve yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı ‘Avrupa Konferansı’na 2015’te ev sahipliği yapmak için kentin tüm kurum ve kuruluşlarından destek bekliyor.

  EXPO’yu Milano’ya kaptıran İzmir, 2015’te yine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmak istiyor. 2005’te hazırlanan ‘Ayın Ardındaki Türkler’ projesiyle ‘Avrupa’nın En İyi Halkla İlişkiler Projesi’ ve ‘En İyi Uluslararası İlişkiler Projesi’ ödüllerini alan Genç Müteşebbisler Derneği (JCI) İzmir Şubesi, yine adından söz ettirecek bir organizasyon için hareket geçti. Şube, her yıl farklı bir kentte yapılan ve yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı ‘Avrupa Konferansı’na 2015’te ev sahipliği yapmak istiyor. Resmi başvurusunu bu yıl yapacak olan JCI İzmir Şubesi, kentin tüm kurum ve kuruluşlarından destek bekliyor.

  JCI İzmir Şubesi Başkanı Selim Taner, kentin tanıtımına yönelik bir çalışma gerçekleştirmek için çalıştıklarını söyledi. Taner, her yıl yapılan Avrupa Konferansı’nın 2015’te İzmir’de düzenlenmesi için harekete geçtiklerini belirtti. Adaylık başvurusunu bu yılın sonuna kadar yapacaklarını kaydeden Selim Taner, 2013’te sonucun belirleneceğini aktardı.

  Angela Merkel desteği

  Taner, “Başvuru sonrası oylamaya kadar çalışmalar yapacağız. Biz İzmir’de şu anda EBSO, İTO, belediye ve valilik gibi kentin önemli kurumlarını ziyaret edip destek istiyoruz. Çünkü bu tip organizasyonlarda JCI, kentin ve ülkenin buna sahip çıkıp çıkmadığına bakıyor. Almanya’da yapılacak konferansta Başbakan Angela Merkel’in imzası var. Bu nedenle tüm kurum ve kuruluşların desteği bizim için çok önemli” dedi.

  Beş gemiye eşdeğer

  Her yıl farklı bir JCI şubesinin düzenlediği Avrupa Konferansı’na yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığını dile getiren Selim Taner, İzmir için önemli bir tanıtım fırsatı olabileceğinin altını çizdi, “İzmir’e gemiyle günde 600-700 turist geliyor. Bunların çoğu şehri gezmiyor. Ama bu organizasyonu aldığımız takdirde, İzmir’e 4-5 gemi yanaşmış gibi olacak. Üstelik, dört günde kentte kalacak” ifadesini kullandı.

  TİCARİ BAĞLANTI İMKANI

  Projenin kente yaklaşık 2.5 milyon Euro bırakacağına işeret eden Selim Taner, tanıtımın dışında konferans kapsamında ‘Ticaret Fuarı’ da düzenlendiği bilgisini verdi, “Avrupalı şirket temsilcileriyle İzmirli JCI üyeleri ikili görüşme yapma fırsatı bulacak. Bu görüşmelerde çok büyük iş bağlantıları oluyor. Milyonlarca dolarlık anlaşmalar yapılıyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı