"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

EXPO nereye yapılacak? Kaç ağaç kesilecek?

GEÇTİĞİMİZ hafta önce müthiş bir haberle uyandım. Hastası olduğum, dünyanın en önemli mimari gurularından, Londra’da yaşayan, Office For Metropolitan Architecture’ın kurucusu, İranlı kadın mimar Zaha Hadid; EXPO 2020 için yapılacak kompleksi tasarlayacaktı.

EXPO nereye yapılacak Kaç ağaç kesilecek


Boru değil. Dünyanın en önemli mimarlarından biri diyorum. Hong Kong’daki Tepe Kulübü’nün, Galler’deki Cardiff Körfezi Opera Binası’nın, İspanya Zaragoza’daki dünyaca ünlü köprü projesinin, Almanya’daki BMW merkez binasının vs. vs. ödüllü mimarı.
Bu şu demek...
Eğer Zaha Hadid; sizin kentinize gelip kamusal bir proje tasarlıyorsa, bu projenin ünü kısa sürede tüm dünyaya yayılır ve siz geleceğe bir sanat eseri bırakırsınız. Bu kadar net.
Tam sevinçle bu haberi yazmaya koyuldum ki; dün sabah saatlerinde DHA’dan Utku Bolulu’nun haberi bomba tesiri yarattı bünyede.
Habere gore; Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal; EXPO 2020 için Paris’te yapılan sunumdaki alanla ilgili proje fotoğrafları ve videoyu izleyince şok olduklarını söylüyor.
İnanılır gibi değil.
Çünkü Topal; kamuya terk edilecek yerde yapılacağı açıklanan (Levent Marina’nın yan tarafındaki alan) EXPO binalarının, binlerce ağacın olduğu 1. derece doğal SİT alanı ve lagünün üzerinde yer alacağının ortaya çıktığını söylüyor.
Yani İnciraltı Kent Ormanı üzerine!

EXPO nereye yapılacak Kaç ağaç kesilecek

Bu haber doğru mu?
Bir köşe yazarı olarak değil; bir İzmirli olarak açıklama istiyorum.
Başka ne diyor Hasan Topal; “Yapılar İnciraltı kent ormanındaki ağaçlar üzerine yapılacak. Kent aldatılıyor. EXPO’nun İnciraltı’ndaki birinci derece doğal SİT alanı ve lagünde yapılması kabul edilemez. Kent ormanlarının yok edilmesiyle elde edilecek alan üzerine kurulması, EXPO ruhuna da sağlık temasına da ters olduğundan oylamada önemli bir dezavantaja dönüşmektedir. Sunumlarda görülen 1. Derece Doğal SİT alanı ve kent ormanı alanını EXPO alanı yaparak yapılaşmaya açmanın mantığını anlatmak kolay olmayacaktır” diyor.
Gelin bu işi açıklayın. Eğer bir hata varsa, kamuoyu nezdinde bu hatayı düzeltin. Bugüne kadar hiç esirgemediğimiz EXPO desteğini, coşkusunu, Zaha Hadid dokunuşuyla 2 katı, 3 katı yaşayalım.
Ama yok eğer EXPO kompleksi İnciraltı Kent Ormanı’nın üzerine yapılacaksa bunu da açıklayın. Kaç ağaç kesileceğini. Daha da önemlisi bu ağaçların taşınıp taşınamayacağını. Sevgili Aziz Başkan; değerli EXPO üyeleri; bunu bilmeye hakkımız var.
İzmir sizden açıklama bekliyor!

EXPO nereye yapılacak Kaç ağaç kesilecek

X