"Nihat Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nihat Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nihat Demirkol

EXPO’da yine kendi kalemize gol mü?

EXPO 2020 Yürütme Komitesi Başkanlığı’na (da) sayın valimizin getirildiğini öğrendik, hayırlı olsun. Mevzuatın ilgili maddesinde, “Yürütme Komitesi, İzmir Valisi’nin teklifi ve Yönlendirme Kurulu’nun onayıyla görevlendirilecek bir başkan başkanlığında...” diye yazıyor olmasına rağmen, son resim bu... Takım arkadaşları (?!), Yönlendirme Kurulu Başkanı’na, “Aramızda teklif mi var? İki görevi de sen yürüt” deyince, kendisinin onları kıramadığı anlaşılıyor. Böylece, “yürütme ve yönlendirme” tek elde toplanmış oldu. Bu ne demek şimdi?
 Bu görevlendirmeden sonra, “EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Başkanı” sıfatıyla “2013 yılında BIE Genel Kurulu’nda yapılacak seçimlerde İzmir ilinin ülkemiz adına sürdürdüğü adaylığının başarıyla sonuçlandırılmasına ilişkin her türlü iş ve işlemleri yürütmeye, EXPO 2020’nin düzenleneceği alanı belirlemeye, söz konusu alanda gerekli plan, proje ve imalat çalışmalarının yürütülmesini sağlamaya, EXPO 2020’yi başarıyla gerçekleştirmek amacı doğrultusunda gerekli girişimlerde bulunmaya, yapılacak çalışmaları belirlemeye, gerçekleşen harcamaların kararlara uygunluğunu denetlemeye, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri arasında koordinasyonu sağlamaya görevli ve yetkili” olan sayın vali...
“EXPO 2020 Yürütme Komitesi Başkanı” sıfatıyla da, “(Yine başkanı olduğu) Yönlendirme Kurulu’nca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, İzmir’in EXPO 2020’ye ülkemiz adına ev sahipliği yapması için gerekli çalışmaları yapmak/BIE tarafından yapılacak denetimlerin gereklerini yerine getirmek/EXPO 2020 İzmir Projesi’ni BIE norm ve kriterlerine uygun olarak hazırlamak/EXPO 2020 adaylığı için gerekli olan her türlü yerli ve yabancı personeli veya danışmanları özel hukuk hükümlerine göre istihdam etmek veya görevlendirmek, mali haklarını tespit etmek, ihtiyaç halinde görevlendirilecek gönüllülere temin edilecek her türlü ayni ve nakdi ödemelere karar vermek/EXPO 2020 adaylığı ile ilgili olarak yerel koordinasyonu sağlamak...” gibi diğer işleri de üstlenmiş oldu. “Gibi diğer işler” arasında iki paragraf var ki, kırıp dökmeden nasıl yürür anlamak zor. Çünkü devlet, öyle elini kolunu bağlamadan iş vermez ve yaptırmaz adama. Teşbihte hata olmazmış, hem kediye ciğeri kendisi emanet eder, hem de sonra dönüp ciğerin hesabını yine kediye sorar. Ama anlaşılıyor ki bu iki paragraf şöyle işleyecek:
Sayın vali, “EXPO 2020 Yürütme Komitesi Başkanı” sıfatıyla, başkanı olduğu “EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu” gelirlerinin ilgili mevzuat çerçevesinde amacına uygun olarak kullanılmasını sağlayacak, her türlü sözleşmeyi yapacak, sözleşmelerin yürütülmesini takip edecek, harcamalara karar verecek, harcama usulünü belirleyecek, harcamaları kontrol edecek, gerekli yazışmaları yapacak, ilgili kurumlar arasında koordinasyonu sağlayacak...” Bitmedi; (başkanı olduğu) “Yürütme Komitesi, başkanın belirlediği tarihlerde ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanacak ve toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar alacak. (Başkanı olduğu) EXPO 2020 Yürütme Komitesi, gerçekleştirilen iş ve işlemler hakkında (yine başkanı olduğu) EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu’nu düzenli olarak bilgilendirecek.” İşte bu kadar basit (?!)
EXPO deneyimi, ısrarla ve üstüne basa basa, bu işin bir “sivil toplum inisiyatifi” olduğunu söylüyor. Yani seçiciler, seçilmişe bile sıcak bakmazken, (mümtaz devlet memurluğu düzeyinde) bir atanmışın “tek adam” olarak karmaşık bir sürecin patronu olması ne kadar doğru bilemiyorum? Zor zanaat şu devlet memurluğu vesselâm!
X