"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

EXPO beni neden heyecanlandırıyor

HERKESİN hemfikir, herkesin ortak, herkesin uzlaştığı bir proje olduğu için...

- Çok uzun zamandır, iktidarın ve ana muhalefetin ve diğer partilerin de “Tamam...” dediği bir fikir olduğu için...
- İzmir’deki sivil toplum örgütlerini, derneklerini, meslek odalarını da birleştirdiği için...
- Sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin projesi olduğu için...
- Bu sayede İzmir’i ihmal eden siyasilerin dikkatini biraz çektiği için...
- İzmirlilerin üzerindeki ölü toprağı gibi serilen o sanal örtüyü kaldırdığı için...
- İzmir ve dolayısıyla Ege Bölgesi’nin birçok altyapı problemini çözeceği için...
- Estetikten uzak kentlerimize biraz olsun estetik katacak örnek yatırımlar, projeler yapılacağı için...
- Dünyanın en büyük organizasyonuna bu coğrafyada ilk kez ev sahipliği yapabileceğimiz için...
- İzmir’in en az 50 yılını kurtaracağı için...
- Beyin göçünü tersine çevirebilecek bir bahane yaratabileceği için...
- Yıllardır konuşulan “fuarlar, kongreler” kenti hedefini bu sefer gerçekten yapabileceğimiz için...
- 30 yıldır kamu yatırımlarında hep geride bırakılan İzmir’in bu sefer bir seferde bu kaynağı alacağı için...
- Gençlerimize İzmir’de kalmaları ve gelecekle ilgili hayaller kurabilmeleri sağlayacak bir proje olduğu için...

Bu yarışı kazanabilir miyiz?

- İFLAH olmaz bir iyimser olarak, ben oy hakkımı “Kazanırız...” tarafında kullanıyorum. Ama elbette koşullarım var.
- Aslında yeterince zaman kaybedildi, yeni bir organizasyon kuruldu. Bu sefer daha kurumsal bir yapıda yürüneceğinin işareti verildi. Kurumsal yapının başına tecrübeli, genç, yarışı kazanmamız halinde bu işin kaptanlığını yapabilecek Mahmut Özgener atandı.
- Özgener, haklı olarak kamuyu da dışlamadan ama bürokratik tecrübeyi ilerleyen günlerde bir dezavantaja dönüştürmeyecek bir kadrolaşmayı tercih etti. Ekibe profesyonelleri kattı, iyi de yaptı. Şimdi sıra lobi hamlelerinde...
- Lobi çalışmalarında bu sefer kesinlikle profesyonelce hareket etmek gerekir. Elbette yeni yollar aranabilir, yeni yöntemler geliştirilebilir. Ama vakit var gibi gözükse de bir saniye vaktimizin olmadığını planlama yapılınca herkes anlayacaktır.
- Bugüne kadar aday olup da birinci hakkında yarışı kazanan olmamış. İzmir’in bu ikinci adaylığı, bu bile kullanılması gereken bir avantaj...
- Geçen sefer Milano bir kez daha hakkını kullandı. Milano rahattı, kazanmasa da olurdu. Ama bu sefer iddialı ve bu fuarı çok isteyen beş ayrı şehir var. Ben hep başından beri söylüyorum, rakipler önemli ama asıl bizim yaptıklarımız daha önemli...

Başkan’dan satır aralarında mesajlar

DÜNKÜ EXPO’yla ilgili toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aslında satır aralarında hükümete de bir mesaj yolladı. “Bizi ilgilendiren EXPO kadar, EXPO’nun oylanacağı tarihe kadar süre içinde başlamak istediğimiz projelere beklenen izindir” dedi. Neydi bu projeler... Birincisi yaklaşık bir yıldır beklenen kentsel dönüşümle ilgili yatırım projeleri ve izinleri, ikincisi tramvay ve bazı altyapı yatırımları... Başkan Aziz Kocaoğlu, toplam yatırım tutarının 3 milyar TL olduğunu söyledi.
Yani Başkan Kocaoğlu, şunu demeye getirdi:
“Madem EXPO için adımlar atılacak, madem bu Türkiye’nin projesi, madem herkesin ortak görüşü... O zaman Hazine de, Devlet Planlama Teşkilatı da, ilgili bakanlıklar da artık İzmir’in beklediği şu izinleri versin...”
Bizim bildiğimiz bu projelerin imza olduğu... Sahi ne bekleniyor?

Çok doğru bir öneri

İZMİR’in turizm duayenlerinden Güman Kızıltan, çok doğru bir öneride bulundu. Ve dedi ki...
“Son istatistiklere göre Viyana dünyada en fazla kongre yapılan yer... İstanbul ise dördüncü sırada... Biz kongrelere gideceğiz, İzmir’i anlatacağız. Tamam, gidelim ama ayağımıza gelen bu insanlara da EXPO’yu anlatalım. İstanbul’un bu avantajından yararlanalım.”
Bana çok mantıklı geldi. İstanbul artık bir çekim merkezi ve dünyanın her yerinden turist çeken bir yer... Neden bundan yararlanmayalım.

Logonun önemi var mı

BENCE sembollerin çok ama çok önemi var. O yüzden logoların da önemli olduğuna inanıyorum. Logo bir mesajdır, bir kimliktir, bir imzadır, önceden söz vermedir. Logo ne kadar enerjikse, insanlara bunu aktarabiliyorsa o kadar güçlüdür. Ben EXPO’nun yeni logosunu beğendim. Sıcak buldum. Anadolu’yu anlatan, güneşin Anadolu’dan doğduğunu ve yükseldiğini hatırlatan, merkezine de insanı yerleştiren bir logo... Hayatın renkleri de yanı başında... Hayırlısı olsun...

X