Ege Haberleri

EGE

  EXPO 2020 için mektup trafiği

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  20.09.2013 - 01:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in EXPO 2020 adaylık yarışında geçen hafta komşu Yunanistan şoku yaşandı.

  Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın 27 Kasım’da Paris’te yapılacak oylamada rakiplerimizden Dubai’ye oy vereceklerini açıklaması önce İzmir Ticaret Odası’nı harekete geçirdi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 21 ve 22 Ekim’de organize edecekleri Türkiye-Yunanistan İş Forumu’nu iptal ettiklerini Yunan makamlara bildirdi, vize anlaşmalarını da sonlandırdı. Bu haberler Komşu’da şok etkisi yarattı. Gelişmeler basına da yansıdı.

  Demirtaş’tan Samaras’a
  Bu hafta ise iki ülke arasında mektup trafiği başladı. İTO Başkanı Demirtaş, Yunanistan Başbakanı Samaras’a mektup gönderdi. Türkiye ile Yunanistan’ın bugüne kadarki olumlu gelişen ilişkilerine vurgu yapan Demirtaş, “İzmir olarak Yunanistan’la tüm ilişkilerimizi gözden geçirmek zorunda kalacağımızı üzülerek ifade etmek zorundayım. Çünkü biz Yunanistan’la ilişkilerimizi bu kadar gözetirken, Yunanistan’ın tam aksi bir tutum takınması İTO’yu çok zor bir duruma düşürmekte ve Yunanistan’la düşündüğümüz birçok çalışmanın gerçekleşeceği istikrarlı ortamın devamını zorlaştırmaktadır” ifadelerini kullandı.

  Mektup, “27 Kasım’da Paris’te yapılacak EXPO oylamasında Yunanistan’ın bu kararını değiştirerek İzmir’i desteklemesi hiç kuşkusuz bizleri çok memnun edecektir. Çünkü komşumuz Yunanistan’ın desteği bizim için çok önemlidir” cümleleriyle son buldu.

  Kocaoğlu da yazacak
  Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris’le önceki gün gerçekleşen görüşmede, “Yunanistan’ın EXPO’da İzmir’e oy vermeyeceği” şeklindeki söylemlere rağmen son dakikaya kadar umudunu yitirmeyeceğini söyledi, bu çerçevede Atina Belediye Başkanı’na (Yorgos Kaminis) bir mektup yazacağını açıkladı.

  Kocaoğlu, “Değerli meslektaşıma EXPO’nun Türkiye kadar Yunanistan adalarına ve kıyılarına katkısı olacağını, ekonomik canlılık getireceğini de hatırlatıp desteklerini talep edeceğim. Yunanistan’ın oyu konusunda son dakikaya kadar umutlu olmak istiyorum” dedi.

  Başkonsolos Tsakiris ise, “Yunanistan’ın EXPO kararı bizi aşan ve uluslararası politika düzeyinde olan bir karar. İki halkın arasındaki dinamik, hem ticarette, hem de insani ilişkilerde güçlü olan bağları hiçbir şekilde zedelenmez. İlişkilerimiz çok iyi yoldaydı, öyle de kalacaktır” diye konuştu.

  YUNAN VALİDEN DESTEK

  Mektup trafiğine Yunan siyasetçiler katıldı. Kuzey Ege Bölge Valisi Athanasios Yakalis, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’a gönderdiği destek mektubunda, şu görüşü paylaştı: “Üzüntünüzü tamamıyla anlıyorum. Çünkü hepimiz Türk-Yunan ilişkilerinin iyileştirilmesi ve her alanda işbirliği ortamının güçlenmesi için yapmış olduğunuz devasa çabaları çok iyi biliyoruz. Bu amaçla Kuzey Ege Bölge Valisi olarak ülkemin başbakanını ve hükümetimi, ekonomik ve özellikle turizmde sonuç veren karşılıklı güven ortamının hızlı gelişiminin, Ege’nin iki yakasındaki bazı kişilerin verdiği büyük ve özlü çabanın sonucu olduğu konusunda bilgilendirme girişimini üstleniyorum. Ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin takviye edilmesi ve yakınlaşmamızın kesintisiz olarak sürmesi için halklarımızın karşılıklı çıkarları temelinde hükümetimin bu konudaki kararını yeniden gözden geçireceğine inanıyorum.”

  KOŞMU BASINI DA AYAKTA

  Yunanistan’ın EXPO oylamasında rakip Dubai’ye oy vereceği haberi adalara da bomba gibi düştü. Midilli’de yayınlanan Empros gazetesinin önceki günkü, “Yunan diplomasisine güler misin, ağlar mısın?” başlıklı manşetinde şu ifadeler yer aldı: “(...) Kuzey Ege Adaları’nın ve özellikle de Midilli’nin, adalıların ekonomisine önemli katkı sağlayan binlerce Türk turisti ağırladığı sırada, Yunan Dışişleri Bakanlığı güya çalışıyor ve ada ekonomisinin çöküşüne bilinçli olarak yol açıyor! Türk turistlerin ekonomiye katkılarında, onlar işletmeyi ve yüzlerce istihdamı canlandırmalarında, Dışişleri Bakanlığı tam anlamıyla bilinçli sabotajcı olarak davrandı. (...) Yunanistan’ın İzmir’deki dostu İzmir Ticaret Odası Başkanı ve EXPO’nun İzmir’de yapılması başlıca talep eden kişi olan Ekrem Demirtaş, memnuniyetsizliğini ifade etti.”
  Haberde, Demirtaş’ın, Yunan Başbakanı’na yazdığı mektup ve forum iptali bilgilerine de yer verilirken; Sakız Milletvekili Triantafullos’in, Politis gazetesine yaptığı açıklamalar ve Sakız Ticaret Odası’nın, Başbakan Samaras’a mektup gönderme kararı da geniş yer aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı