ANTALYA HABERLERİ

EXPO 2016 Antalya ülke bahçeleriyle renkleniyor

DHA
08.04.2016 - 14:10Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - 'Çiçek ve Çocuk' temasıyla 22 Nisan'da kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya'da farklı kıtalardan onlarca ülke kendi kültürlerini yansıtan bahçeleriyle ziyaretçileri ağırlamaya hazırlanıyor. Ülkeler kuracakları bahçelerde bahçecilik kültürlerini tanıtmanın yanı sıra kendilerine has mimari özellikleri de yansıtacak.
Türkiye'nin ilk EXPO'su olma özelliği taşıyan EXPO 2016 Antalya'da açılış günü için hazırlıklar son hızıyla sürerken, katılımcı ülkeler de kuracakları bahçelerde kendi ülkelerini en iyi şekilde tanıtmak için hummalı bir çalışma yürütüyor. Çin, Japonya, Nepal, Sudan, Azerbaycan, İngiltere gibi farklı kıtalardan 50'ye yakın ülke, aylardır kendi pavilyonları ve bahçeleri için gece gündüz demeden çalışıyor. Birbirinden güzel bahçelerin yer aldığı dış bahçe alanında adeta görsel bir şölen yaşanıyor.
ÇİN'DEN 'AY'IN MÜCEVHERİ' BAHÇESİ
Alanda birbirinden iddialı bahçeler yer alırken Çin, 3 bin 150 metrekarelik alana 'Ay'ın Mücevheri' isimli bahçe yaptı. Çin'den gelen 30 kişilik ekip tarafından 3 ayda tamamlanan bahçe, dünya soyut kültürel mirası olan Suzhou bahçesi referans alınarak kuruldu. Bahçede Çin'in tarihi ve zengin çiçekçilik kültürü sergilenecek.
Proje mühendisi Zhung Jun, Çin'in EXPO 2016'ya katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Bahçenin EXPO 2016'dan sonra da Türkiye'ye kalacağını belirten Zhung Jun, "Çin'de en güzel bahçeler Suzhou'da bulunmaktadır. Biz de Suzhou'daki bahçelere benzer hatta daha güzel bir bahçe yapmaya çalıştık. Buradaki binalar kolay gibi görünebilir ama yapmak çok zor. Binalar tamamen ahşaptan ve el işçiliğiyle yapıldı" dedi. Bahçede, başta bonsai olmak üzere 100'den fazla bitki olduğunu ifade eden Zhung Jun, bitkilerin büyük bölümünün Çin'den geldiğini bildirdi.
GÜNEY KOREDEN 'KIYI BAHÇESİ'
Türkiye'nin düzenlediği ilk EXPO'ya katılan ülkelerden Güney Kore ise sergi alanında 1400 metrekarelik 'Kıyı Bahçesi' adı verilen projesiyla kültürünü tanıtacak. Güney Kore'nin kültürü ve sosyal yaşamının anlatılacağı bahçe hakkında bilgi veren Mühendis Kun Hyung Yook, "Bu geleneksel bir Kore bahçesi. Özellikle Suncheon'da yer alan bahçeleri yansıtmak istedik. Kullandığımız malzemelerin büyük kısmı Kore'den geldi, Türkiye'den temin ettiğimiz malzemeler de oldu. Özellikle ahşap malzemeleri Kore'den getirdik" diye konuştu.
Bitkilendirme çalışmaları devam eden bahçenin önümüzdeki hafta tamamlanacağını belirten Kun Hyung Yook, “Bahçede yer alan yapılar Güney Kore'nin geleneksel yapıları ama Türk yapılarıyla da bir harmonisi var. Bu bağlantının herkesi mutlu edeceğine inanıyorum" dedi.
DİĞER ÜLKE BAHÇELERİ
EXPO 2016 Antalya sergi alanında bahçe çalışmalarını sürdüren Sudan, gelecek nesillere aktarılacak yeşil dünyayı sembolize edecek bir Sudan Evi inşa ederken, Gürcistan, 120 yıllık geçmişe sahip Batum Botanik Bahçesi ile EXPO 2016'da yer alıyor. Alanın en büyük bahçesine sahip Nepal ise 3 bin 600 metrekarelik alanda 'Akıllı Çocuklar: Yeşil Şehirler' temalı bir Himalaya bahçesi kuruyor.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden EXPO 2016 Antalya ülke bahçeleriyle renkleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 14 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EXPO 2016 Antalya ülke bahçeleriyle renkleniyor haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı