Expo 2015’in ‘16 Etkin Kadın Kurulu’na Türkiye adına Yalçındağ girdi

Eda BERKBAYRAK/MİLANO, (DHA)
20.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan EXPO’nun Milano’da yapılacağı 2015 yılı için hazırlıklar sürerken, kurullar da çalışmaya başladı.

Milano’da toplanan “2015 Kadın ve EXPO Danışma Kurulu” toplantısına Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, EXPO 2015 Danışma Kurulu üyesi olarak katıldı. Gıda, enerji, dünya ve yaşam temalarının ele alınacağı EXPO 2015 Birleşmiş Milletler’in 2015’e kadar yapılmasını öngördüğü ve dünyada açlık ve susuzluk çeken 850 bin kişiye yeteri kadar su ve besin verilmesi amacını güden ’Milenyum hedefi’ ile örtüştürüldü. Milano’daki ikinci toplantıda beş kıtada hayata geçirilmesi planlanan beslenme, alternatif enerji , kadın girişimciliği ve tarım alanlarındaki projeler masaya yatırıldı. Beş kıtadaki gelişmekte olan ülkelerden toplanan ilk projeler değerlendirilirken yeni projelerin geliştirilmesi için yapılması gerekenler görüşüldü.
16 etkin kadın buluştu
2010 yılında oluşturulan Danışma Kurulu’nda Başkanlığı Ürdün Kraliçesi Rania ve Milano Belediye Başkanı aynı zamanda da EXPO 2015 Hükümet Özel Komiseri Letizia Moratti üstlendi. Başkan yardımcılığı görevini İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Emma Bonino ve İtalya Çevre Bakanı Stefania Prestigiacomo üstlenirken, üyeler ise şu isimlerden oluştu: “İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in eşi ve Cherie Blair Kadın Fonu Başkanı Cherie Blair, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Bracco Grup Yönetim Kurul Başkanı Diane Bracco, Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Leonel Fernandez’in eşi Margarita Cedano de Fernandez, İtalyan Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Emma Marcegaglia, Dünya Bankası Direktörlerinden Ngozi Okonjo-Iweala, MEDEF Başkanı Laurance Parisot, Frankfurt Belediye Başkanı Petra Roth, Afrika Kırsal Ekonomi ve Tarım Komisyonu Başkanı Rhoda Peace Tumusiime, Senegal Devlet Başkanının eşi ve Eğitim Vakfı Bakanı Viviane Wade, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Yönetici Yönetim Kurulu üyesi Josette Sheeran, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Robert F.Kenedy İnsan Hakları Vakfı kurucusu Kerry Kennedy, Bill&Melinda Gates Vakfı Kıdemli üyesi Geeta Rao Gupta.”

Expo 2020’de İzmir’de yapılmalı

MİLANO, EXPO 2015’i kazandığında oluşturulan 15 kişilik danışma kuruluna davet edilen Arzuhan Doğan Yalçındağ, halen yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “EXPO 2015 Danışma Kurulu dönemsel toplanıyor ve projeler sunuluyor. EXPO 2015 projelerinde kadın konseptinden, beslenme yetersizliğine, tarımdan enerjiye başlıklar bulunmakta. Danışma Kurulu olarak bu projeleri EXPO 2015 temalarına uygunluğu ve yaratacağı katma değer açısından değerlendiriyoruz. İzmir’in ev tüm kriterleri yerine getirdiğine inanıyorum. EXPO 2020’nin İzmir’de yapılmasını ümit ediyorum.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı