Eximbank kredi faizini indirdi

ANKA
11 Ekim 2005 - 12:46Son Güncelleme : 11 Ekim 2005 - 12:46

Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, kısa vadeli YTL kredi faiz oranlarında 1 puanlık indirim yaptıklarını açıkladı. Yeni düzenlemeyle ihracat sektörüne yüzde 9-13 faiz oranlarıyla kredi kullanma olanağı getirildi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ülke ekonomisinde devam eden olumlu gelişmelerin yanı sıra Avrupa Birliği’yle tam üyelik müzakerelerine girilmiş olmasının, uluslararası finans piyasalarından Türkiye piyasalarına kaynak girişlerini hızlandırdığını belirterek, bu durumun olumlu etkisinin ekonomideki tüm birimler tarafından kabul edilen bir gerçek olduğunu söyledi.

Kılıçoğlu, Tük Eximbank’ın mali bünyesinin sağlamlığı sonucunda ortaya çıkan banka karlılığının, özellikle ihracatçıların rekabet gücünü desteklemek amacıyla kullanılması prensibi doğrultusunda kısa vadeli YTL kredi faiz oranlarında 1 puanlık bir indirim yapıldığını açıkladı. Bu yıl içinde YTL kredilerinin faiz oranlarında altıncı kez indirim yaptıklarını söyleyen Kılıçoğlu, bu dönemde yapılan faiz indiriminin toplam 7 puana ulaştığını ve yapılan yeni düzenlemeyle ihracat sektörüne yüzde 9-13 faiz oranlarıyla kredi kullanma olanağı getirildiğini belirtti.

"SEKTÖRE DESTEK 5.8 MİLYAR DOLARA ULAŞTI"

Ahmet Kılıçoğlu, Türk Eximbank tarafından 1 Ocak-10 Ekim döneminde 2.7 milyar dolar tutarında kredi kullandırıldığını, 3.1 milyar dolar tutarındaki ihracatın da sigorta kapsamına alındığını belirterek, bu çerçevede sektöre olan toplam desteğin 5.8 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Kılıçoğlu, aynı dönemde kısa vadeli kredi programları kapsamında 2 bin 260 firmanın kredilendirildiğini ve bu firmaların yüzde 70’inin KOBİ olduğunu da söyledi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı