ANKARA HABERLERİ

Evrim eğitimi için internet çalışması

Umut ERDEM
15.08.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’de evrim eğitimi konusunda temel bir bilgi kaynağının oluşması amacıyla kurulan "Evrim Çalışkanları" grubu, ilk çalışmasına imza attı. Grup, konunun meraklıları için Kaliforniya Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nün hazırladığı "Evrimi Anlamak" isimli web sitesini Türkçe’ye çeviriyor.

Evrim eğitimi için internet çalışması
Umut ERDEM

Grup üyelerinin uzun süren çalışmalarının ardından, asıl adı "Understanding Evolution" olan web sitesi, "Evrimi Anlamak" adıyla Türkçe yayınlanabilir hale getirildi. Sitenin ilk bölümü 21 Temmuz’da "Evrime Giriş" bölümüyle erişime açıldı. Çok yakın bir zamanda da sitenin geri kalan tüm bölümleri erişilebilir hale getirilecek. Site http://www.evrimianlamak.org adresinden ziyaret ediliyor.

"Bu çalışmanın Türkiye’nin bilimsel gelişimine ve aydınlanma yolundaki ilerleyişine mütevazi bir katkı yapmasını ümit ediyoruz" diyen Evrim Çalışkanları üyeleri, kendileri ve projeleriyle ilgili olarak şunları aktardılar:

"Özellikle son 20 yıldır Türkiye’de evrim kuramı, siyasi iktidarların eğitim alanındaki politikalarının bir sonucu olarak ilk ve orta öğrenimde biyoloji derslerinin en zayıf işlenen konusu haline geldi. Bu durum, hem yaşam bilimleri alanındaki araştırmaların, hem de genel olarak halkın bilimsel gelişmelere aşinalığının artması açısından ciddi bir engel. Bu açığın giderilmesi ve Türkiye’de evrim eğitimi konusunda temel bir bilgi kaynağının oluşması amacıyla 2006 yılı sonlarına doğru Evrim Çalışkanları grubunu oluşturduk. İlk adım olarak ise Kalifornia Üniversitesi’nin konuyla ilgili internet sitesini Türkçeye çevirmek oldu."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Evrim eğitimi için internet çalışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Kasım 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:23
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:04
Sayfa Başı