ANKARA HABERLERİ

Evrensel Değerler ve Bilim Merkezi açılışa gün sayıyor

Mert Gökhan KOÇ
28.03.2017 - 18:11Son Güncelleme :

Yenimahalle Belediyesi’nin, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi alt katında hazırladığı ve bin 600 metrekarelik alanda hizmet verecek olan ‘Evrensel Değerler Eğitim ve Bilim Merkezi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Mert Gökhan KOÇ

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ilçenin ilk ve tek kapsamlı çocuk müzesini dün basın mensuplarına tanıttı. Tanıtım toplantısına proje ortağı Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Bıkmaz, Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Müzecilik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan, Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Müge Artar da katıldı. Dünyada savaş, terör, şiddet gibi olayların arttığına ve insanlığın insan olma değerlerini yitirdirdiğine dikkat çeken Başkan Yaşar, şöyle konuştu:

AİLE-OKUL-ÇOCUK ÜÇGENİ KURDUK

“Kaybettiğimiz değerlere dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına, belediye olarak tüm ülkeye ilham vermesi adına bu projeyi hayata geçiriyoruz. Bizler toplumsal gelişme, birey gelişimi yönünde katkı sunan bir okul dışı öğrenme sahası hazırladık. Aile-okul-çocuk üçgenini burada kurduk. Eğitimde ilerlemeyen, kültür sanatta gelişemeyen hiçbir toplumda, huzur ve mutluluk olamamaktadır. Biz daha huzurlu, daha mutlu daha farkında bir toplum olma hayaliyle yola çıkıyoruz.

UZMAN KADROLARLA İŞBİRLİĞİ

Eğitim sistemimiz; ezbere dayanan, öğrenmeyi, deneyim etmeyi öğrencilere veremeyen bir sistem. Bu durumu yakından takip ettik ve üniversitelerle, uzman kadrolarla iş birliği yaptık. Öğrenmenin kalıcı olabilmesi için deneyim odaklı müze ve bilim merkezlerini inceledik ve gördük ki böyle bir sahayı Türkiye’de ilk kez uygulamamız gerekli ve bunu başardık. Evrensel Değerler Eğitim ve Bilim Merkezi’nde sona gelindi. Açılış için gün sayan müze, Yenimahalleli çocukların ilgi odağı olacak. Çocukların eğlenerek öğrenmesine katkı sağlayacak müzede, hayal güçleri ve yaratıcılıkları gelişecek.”

BİLİM ATÖLYELERİ VE İNSANİ DEĞERLER SERGİSİ

Müzede, bilimsel çalışmaların sergileneceği ses ve ışık deney atölyesi, yenilenebilir enerji atölyesi, kuvvete mekanik deney atölyesi ile bilim sınıfları bulunuyor. Evrensel insani değerlerin çocuklara aşılanması amacıyla da saygı ve çevre sergisi, yardımseverlik ve vahşi yaşam sergisi, doğruluk ve Pinokyo sergisi, sevgi ve veteriner kliniği sergisi yer alıyor. Engelli ziyaretçilerin de kullanımına uygun olarak yapılan müzede, ayrıca ilkyardım odası da bulunuyor. Evrensel Değerler Eğitim ve Bilim Merkezi içerisinde bir de oyuncak mağazası yer alacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Evrensel Değerler ve Bilim Merkezi açılışa gün sayıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 18 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Evrensel Değerler ve Bilim Merkezi açılışa gün sayıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı