Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Evrenin kenarında dev patlama

Astronomlar görünür evrenin kenarında dev bir patlama gözlemlediler. Bu şimdiye kadarki en uzaktaki gamma ışını patlaması. Yeni veriler evrenin gelişimi hakkında bilgiler verecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Londra Kraliyet Astronomi Birliği’nden yapılan açıklamaya göre gamma ışını patlaması olasılıkla patlayan dev bir yıldıza ait. Mailand Üniversitesi’nden Guido Chincarini, patlamanın 12,7 milyar ışık yılı uzaklıkta ilk patlamadan 900 milyon yıl sonra meydana geldiğini söyledi.

Bilim adamının açıklamasına göre uzay henüz bugünkü yaşının %7’sine bile gelmemişti sadece ilk yıldızlar ve galaksiler yeni yeni oluşmaya başlamıştı. Patlama sırasında birkaç saniye içinde, Güneşin on milyar yıl içinde yayabileceğinden 300 misli enerji açığa çıkmış. Bir yıldızın ne şekilde bu kadar enerji üretebildiği hala belirsiz diyor Hertfordshire Üniversitesi’nden Nial Tanvir.

Kraliyet Astronomi Birliği, daha uzak mesafede bugüne kadar sadece bir kuasar gözlemlemiş. Birkaç milyon yıldızın kütlesine sahip kuasarlar son derece parlaktır. Son patlama başta Nasa’nın Swift uydusu olmak üzere Şili ve Hawaii’deki birçok teleskopla da gözlemlendi.

Bunları da Beğenebilirsiniz