Ege Haberleri

EGE

  Evrakları çöpe atmış

  Hürriyet Haber
  06 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 2000 - 00:01

  URFA'nın Halfeti kazasında Şıh Müslüm ve Fatma Toköz'ün 6 çocuğundan biri olan Hugger, ‘‘Mısır'da ölen dedem Muhammed Ali, Mehmet Paşa'nın torunu’’ dedi. Küçük yaşta evlenip Almanya'ya gittiği için ailesiyle arasının açık olduğunu söyleyen Hugger, ‘‘Ağabeyim Necip Toköz, kardeşlerim Cumali, Adnan ve Şükran dedemin mirası için uğraşmadı. Ben tesadüfen izini bulunca, avukat tutup araştırmaya başladım’’ dedi.

  DEDESİNİN mirasını alabilmek için her yolu deneyeceğini söyleyen Perihan Hugger, ‘‘Babam 1964'de İzmir'de mahkemeye veraset ilanı verip, dedemin mirası için müracatta bulundu. 1974'de pasaport çıkartıp Mısır'a gitme hazırlığı yaparken Kıbrıs Barış Harekatı başlayınca, babamın mirası bulma işi yarım kaldı. 1977'de babam ölünce, annem dedemin Mısır'daki mal varlığıyla ilgili tapuları ve diğer evrakları 'bunlar ne işe yarar' diye çöpe atmış. Elimizde hiçbir şey kalmadı. Ama Kuşadası'ndaki kervansaray, İstanbul, Antakya ve Mısır'daki mülkler benim ve yakınlarımın’’ dedi. Yeni bir hukuk mücadelesi için bütün zaman ve imkanını seferber edeceğini belirten Hugger, ‘‘Ankara'ya gidip Mısır Büyükelçiliği ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşeceğim. Daha sonra da Mısır'a gideceğim’’ dedi.

  Kuşadası'nın simgesi

  KUŞADASI İskelesi'nin karşısında 1681'de Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kervansaray, ilçenin simgelerinden biri. Sadrazam Öküz Mehmet Paşa'nın kira gelirlerinin bir bölümünün varislerine verilmesi şartıyla Vakıflar'a devrettiği kervansaray, 1966'da onarılıp 24 yataklı otel olarak hizmete açıldı. Bir süre Club Med Fransız Tatil Köyü'ne kiralanan kervansarayın, 21 yıllık kiracısı ise Ali Acuntaş. Acuntaş, yıllık kira bedeli olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne 5 milyar 600 milyon lira ödediğini belirtti. Kervansarayın birçok varisi bulunduğunu da söyleyen Acuntaş, ‘‘Kira gelirinden küçük bir miktar Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından varislere gönderiliyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı