AYDIN HABERLERİ

Evlimoğlu: “Aydın 6,5’lik Depreme Hazır Değil”

IHA
24.07.2015 - 09:07Son Güncelleme :

JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI NECDET EVLİMOĞLU: "AYDIN 6,5'LİK DEPREME HAZIR DEĞİL"

IHA

Jeofizik Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Necdet Evlimoğlu, Aydın’daki binaların depreme dayanıklı olmadığını ifade ederek, “Binalar içindeki canlının zarar görmeyeceği şekilde planlanmalıdır” dedi.
Aydın’da en yüksek bir depremin 6,5 şiddetinde olabileceğinin ön görüldüğünü dile getiren Evlimoğlu, Aydın’ın fay hattına yakın olması nedeniyle yaşanacak bir depremin şiddetinin büyük olacağını dikkat çekti. Aydın’daki binaların depreme dayanıklılık yönünden zayıf olduğunun altını çizen Evlimoğlu, Aydın halkı başta olmak üzere Türk toplumunun depreme karşı yeterli bilgi ve donanım sahip olmadığını öne sürdü.
Deprem anında evin sağlam olduğu duygusunun önemli olduğu gibi sakin ve soğukkanlı davranmak gerektiğini dikkat çeken Evlimoğlu, “Deprem sırasında en önemli unsur binanızın sağlam olduğu yönünde bir duygu var ise deprem sırasında korkuya kapılarak saçma sapan hareketler yapmamak gerekir. Kendimizi sakatlayacak davranışlar ve hareketler ile karşı karşıya kalmayız. Binam zarar görse de ben zarar görmeyeceğim hissini taşımak deprem anında önemli bir faktördür. Binalar da zaten içindeki canlının zarar görmeyeceği şekilde planlanır. Bu nedenle deprem anında sakin ve soğukkanlı davranıp deprem geçtikten sonra evi terk etmek gerekir. Deprem sırasında evi terk etmeye kalkışırsanız ya merdiven boşluğuna düşersiniz ya da pencereden kendinizi atar sakatlanırsınız. Ama bunun sağlanabilmesi için toplumdaki bireylerin binasının yasalara, tekniğe ve bilime uygun olarak yapıldığından da emin olması ve o duyguya sahip olması gerekir” dedi.
“AYDIN’IN MERKEZİ 1. DERECE DEPREM BÖLGESİNDEDİR”
Aydın merkezinin deprem yönünden risk bölgesinde yer aldığının altını çizen Evlimoğlu, “Aydın’ın merkezi 1. Derece deprem bölgesindedir. Aydın-Nazilli fayı şehrin 2 kilometre kadar kuzeyinden geçmektedir. Çok aktif olan Büyük Menderes çukurluğu içinde bulunması nedeniyle, tarihi birçok büyük depremler geçirmiştir. Şehrin güney kısımlarının zemini kuzeye nazaran deprem yönünden daha tehlikelidir. Yer altı suyunun 5 metreden yüksekte bulunduğu sahaların deprem şiddetini arttırıcı rol oynayacağı bilinmelidir” diye konuştu.
“AYDIN’DAKİ BİNALAR DEPREME DAYANIKLI DEĞİL”
Aydın’daki binaların depreme dayanıklılık açısından zayıf olduğunu vurgulayan Evlimoğlu, “Aydın’daki binaların çoğu 1999 öncesi yapılmış olduğu ve eski yönetmeliklerle yapıldıkları için depreme dayanıklı değil. Binalarda kullanılan malzemelerin de çok kötü olduğunu düşünüyorum. Bir deprem anında birçok binanın yıkılacağı açık ve net. Aydın’da da olabilecek olan en yüksek bir deprem 6,5 olarak kabul ediliyor. Bizdeki şiddeti faya yakın olmamız nedeniyle büyük olacak. En son 1974’teki 4,5’lik deprem Aydın’ı baya korkutmuştu. 4,5 korkutursa 6,5’lik depremin Aydınlı vatandaşlar üzerinde nasıl bir izlenim bırakacağını şahsen merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Evlimoğlu: “Aydın 6,5’lik Depreme Hazır Değil” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Evlimoğlu: “Aydın 6,5’lik Depreme Hazır Değil” haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:04
  • Guneş
   07:44
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı