Hürriyet Arşiv Haberleri

  Evlilikte aldatmak affedilir mi

  02 Haziran 2009 - 15:05Son Güncelleme : 02 Haziran 2009 - 10:36

  Aldatmak nedir? Kaç çeşit aldatma vardır, aldatılan kişi affedilir mi? Kişinin hayatına ne gibi zararlar verir?

  Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzm.Dr. Oğuz Tan anlatıyor:            

  "Bir kadın, bir erkek… Dünyanın ezeli gerçeği budur. Erkeğin kadına, kadının erkeğe duyduğu arzu, karşı konulması en güç tutkulardan biridir. Bazı hayvanların bilindiği gibi 'aşk mevsimi' vardır. Kedilerin Mart ayı meselâ… Bu mevsimde, hayvanların karşı cinse karşı hissettikleri çekime engel olmak çok zordur.

  Aşk ve şehvet, canlıların engellenemez dürtüleridir. Ancak insan, dostluk da ister. Kimi hayvan türleri, çiftleştiği eşini bir daha görmez, sonraki çiftleşme mevsiminde de yeni bir eş arar. Hatta kimi görse oracıkta çiftleşir. İnsanın seksle yetinmeyip dostluğun da peşinde koşması, eşiyle uzun süreli ilişki kurma idealini getirmiştir.

  Aldatma, işte bu dostluk idealinin yıkılmasıdır.

  Ayrıca insanın işbirliğine, duygusal paylaşıma, vefaya, sadakate muhtaç olan bir hayvan olması da, kadın-erkek ilişkilerini iyice karmaşık hale getirir.

  Neden ve hangi durumlarda çiftler birbirlerini aldatırlar?

  Erkeklerin aldatması için mutlaka bir sebep gerekmez. Evliliği mükemmel olan bir erkek de aldatabilir. Anlık cinsel dürtülerine mağlûp olup bir kadınla yatabilirler. Sonra o kadını yolda görse belki tanımaz bile bir erkek. Elbette anlık cinsel dürtülerin çok ötesinde duygularla, romantik sebeplerle aldatan erkekler de vardır. Ancak, diyelim ki bir karısı ve iki ayrı sevgilisi olan, bu üç kadın için ayrı birer ev tutan erkek, hepsini çok çok sevebilir, hiçbirinden ayrılmak istemeyebilir.

  Kadınların aldatmaları daha çok duygusal sebeplere dayanır. Evliliğinin kötü gitmesi, kocasından ilgi ve şefkat görememesi gibi sebeplere… Erkek, kendisine ev tuttuğu sevgilisine aşık olmayabilir; kadın ise internette yazıştığı birine daha görmeden aşık olabilir. Erkek üç dört kadını aynı anda idare edebilir; kadın, sevgilisine açıksa, kocasıyla aynı odada bulunmaktan bile azap duyar.
   
  İnternette aldatma
  Evliliği kötü olmayanlar, aldatmayı asla düşünmeyenler, karakteri aldatmaya uygun olmayanlar bile internette aldatabilirler. Çünkü; önce her şey çok masum niyetlerle başlar: 'Sadece sohbet etmek istiyorum' gibi. Sohbet flörte dönüşünce, kendini aldatmak kolaydır: 'Nasıl olsa birbirimizi görmemiz bile mümkün değil'. Bir de bakarsınız, ateş bacayı sarıvermiş.

  Ne yapmalı? Bu tür aldatma, çok sinsice rûhu ele geçirdiği, aldatma niyeti olmayanı bile baştan çıkardığı için, en iyisi, evlilerin internet sohbetlerinden (bilhassa karşı cinsle sohbetten) tamamıyla uzak durmalıdır.

  Tek gecelik ilişkiler
  Erkeklerin sık başvurduğu bir yöntemdir. Barda flört ettiği bir kadınla veya bir fahişeyle beraber olan erkekler az değildir. Kadınlar da barda, tatilde tanıştıkları biriyle tek gecelik ilişkiler yaşayabilirler. Bunlar genellikle ciddi kişilik sorunları yaşayan kadınlardır (duygu dünyaları çok fırtınalı, çok iniş çıkışlı, hemen değişiveren, sevilmeye aç, ilgi görmeye dayanamayan…) Ahlâken çok kınansa da, evliliğe en az zarar veren aldatma türü budur. Fakat aldatan kadınsa, kadının bahsettiğimiz kişilik özellikleri (aldatması değil) evliliğin yürümesini zorlaştırır.

  Ne yapmalı? Aldatan erkekse, karısının fazla üzülmesine gerek yok. Aldatmanın elbette mazur görülecek tarafı olmaz. Ancak erkek için tek gecelik ilişki son derece önemsiz ve gelip geçicidir. Kadın tek gecelik ilişki yaşıyorsa, burada zaten, aldatmanın çok ötesinde, ciddi kişilik problemleri vardır.

  Uzun süreli gönül ilişkileri
  Bunlar aldatılandan çok aldatana zarar verir. Aldatan erkekse, iki ayrı kadının duygusal beklentileri arasında bunalır. Erkek karısını sevdiği halde başka bir kadınla uzun süreli gönül ilişkisi yaşayabilir. Bir yanda karısı ve çocukları, öte yanda sevdiği başka bir kadın… Ne yapacağına karar veremez, verse kararından cayar, caymasa kararını uygulayamaz.

  Kadın başka bir erkeğe gönül verdiyse kocasıyla aynı evde bulunmak, onunla aynı tuvaleti paylaşmak, aynı sofrada yemek yemek, aynı yüzüğü takmak, aynı yatağa girmek dayanılmaz bir işkence haline gelir.

  Ne yapmalı? Bu tür aldatmada, ortada ciddi psikolojik yaralanmalar vardır. Aldatan eve mi dönecek, sevgilisine mi gidecek? Aldatılan boşanacak mı, her şeyi unutacak mı? Buna bir türlü karar verilemez. Bu hengâmede evlilik ilişkisi iyice bozulur. Psikiyatriste gidilirse, büyük fayda sağlanabilir. Yapılacak şey önce psikolojik yaraları sarmak, sonra kesin kararın verilmesi (tamam mı devam mı?), sonra da bu kararın uygulanmasıdır.

  Ofis aşkları

  Ofis ortamlarında, ciddi bir ilişkiye dönüşmeyen ufak tefek flörtler sık yaşanır. Ancak en çok aldatan kadınların çalışan kadınlar oldukları bir gerçektir. Küçük göz kaçamakları büyük bir aşka dönüşebilir. Erkekler iş ortamlarında konumlarını kullanarak kadınları etkileme yoluna gidebilirler. Bazı kadınlar da statü sahibi erkekten kolaylıkla etkilenirler.

  Ne yapmalı?

  Ofis aşkları işyeri disiplinini de bozduğu için, çoğu şirket, bu türlü ilişkileri yasaklamıştır. Ofis aşkı ortaya çıktığı anda, işten çıkarmaya varan yaptırımlar uygulanır. Doğru olan da budur. Bir 'ofis etiğinin' artık oturması gerekmektedir.

  Göz kaçamakları
  Göz kaçamakları da ofis aşkları gibidir. 'Firari' bakışlar hızla unutulup gidebileceği gibi ciddi bir ilişkiye de dönüşebilir.

  Ne yapmalı? Ofiste aşkın başına belâ açacağını bilen çalışanlar, zaten bakışmalardan bile uzak durmaya çalışacaklardır. Bazen başaramasalar da…
   
  Aldatılmanın hangi boyutunda ayrılmalı ya da ilişkiyi kurtarmaya çalışmalı?

  Ne zaman ayrılacaklarını, elbette eşlerin kendileri bilirler. Her türlü ihanetten sonra, evliliğin kurtulma ihtimali vardır. İhanet evliliği ciddi şekilde sarsar, ancak bazen ihanetten sonra evliliğin daha iyiye gittiği bile görülür. Esas olan, ilişkinin aldatmadan önceki kalitesidir. Daha önce ilişki iyiyse, böyle bir evliliği sürdürmek için çaba gösterilmelidir. Ancak kötü evliliklerin bile aldatmadan sonra (adeta bir şok etkisiyle) düzelebileceğini belirttik. Evliliğin sonunu getiren, daha çok uzun vadeli gönül ilişkileridir.
   
  Aldatılan ve aldatan eş neler yapmalı?

  Aldatan kadın ve erkeklere öneriler: Hakikatin saklanmasını gerektiren tek durum, belki de aldatmaktır. Aldatan eş, bazen bunu itiraf eder. Bu, aldatılan eşi öldürmekten beterdir. 'Ben seni 10 yıl önce aldatmıştım' bile denmemelidir. Hatta diyelim seneler önce boşandığınız eşinizi gördünüz, ona bile 'Seni aldatmıştım' denmemelidir. Çünkü aldatıldığını bilmenin yarası, kolay kolay kapanmaz.

  Aldatan erkeklere öneriler: Namus cinayetlerini hep erkekler işler. Hâlbuki, sanılanın aksine, aldatılan erkek, aldatılan kadından daha az incinir. Erkek ya durumu kabullenip unutur ya evliliği bitirir. Aldatılan kadın ise, ne kolay kolay evliliği bitirebilir ne de durumu kabullenebilir. Kocasına yıllarca taarruz eder durur.

  Aldatan kadınlara öneriler: Kadınlar 'Başka bir erkeği arzu ettiğime göre, demek ki benim evliliğim aslında bitmiş' diye düşünürler. Halbuki kocalarından boşanıp sevgilileriyle evlendiklerinde mutlu olan kadın çok azdır.

  Çocuğu olan çiftlerde aldatılmaya nasıl yaklaşılmalı?

  Çocuklar, bu durumu bilmemelidir. Bilhassa aldatılan kadınlar, acılarına çocuğu da ortak kılar, babaya düşman eder, aynı cephede savaşırlar. Halbuki nasıl boşandığı halde çok iyi ebeveynlik yapan anne-babalar varsa, aldattığı halde çok iyi ebeveynlik yapanlar da vardır.

  Aldatan biri, sıklıkla, 'Çocuklarım anne-babasız kalmasın diye boşanmıyorum' derler. Halbuki kalitesiz bir evliliğin çocuğa zararı, resmen sona ermiş bir evlilikten daha az değildir. Üstelik 'Çocuklarım için boşanmıyorum' kararı, 'Eşime çocuklarım için katlanıyorum' düşüncesini de getirir. Bu düşünce de, kişinin evliliği düzeltme çabalarının önünde önemli bir psikolojik engeldir."

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 41 Yorum }
  • fatoş sezer ulusoy 2.6.2009 11:39:12
   Yaşanan her şey hayatın bir parçasıdır.Kocaman, meyvelerle süslenmiş bir yaşam bahçesine neden ve kim ""sansür" koyuyor? Aşk olmasa hergün sapıkça işlenmiş cinayetler -savaşta kimvurduya giden canlar,gündelik yaşamın psikoloji bozan sorunları nasıl hafifler.İnsanlar neden savaşları değil aşkı öteler
  • esengul xxx 1.6.2009 16:31:43
   ne demek erkek yaparsa gelip gecici bir durum kadin yaparsa kisilik bozuklugu. kadin olsun erkek olsun esini aldatiyorsa o evlilik zaten bitmistir,eger kisilik bozukllugundan soz ediliyorsa bence ikisininde kisiligi bozuktur.<br>
  • seckin seckin 1.6.2009 16:10:38
   kadınların aldatması çok çirkin erkekler aldatsada karılarını sevmeye devam eder
  • müge müge 1.6.2009 13:06:27
   her iki taraf için çok kötü..yaptınsa sus dahada yıkma karşındakini..asla kabullenmem aldatmayıda aldatılmayıda..masum internet yazışmalarının aşka dönüştüğünü kaç kişide gördüm..yazışmalarada hayır..insan hali bir yerde yanılabilir.kendine güvenmek filan hava.o yüzden internetteki yazışmalara hayır
  • deniz das 1.6.2009 13:05:42
   egerkı bır kadın aldatmıssa bence 2 kere dusunmek gerekır.kadınlar kolay aldamaz aldatıyorsa kesınlıkle psıkolojık sorunlardandır.o maksatla yazılmıs olacagını umuyorum . umarım anlatabılmısımdır.yanı namustan oldukca sık bahseden erkekler esını aldatıp zına yapmanın namussuzluk oldugunu bılmez
  • deniz das 1.6.2009 13:04:19
   evet ılk bakısta dedıgınız gıbı gelıyor ınsana ama,erkek aldatırsa neden normal cunku erkekler hep doyumsuz,onların kısılıklerınde var zaten boyle bır sorun.ama kadınlar genelde tutarlıdır,bıanlık zevk ıcın evlılıklerını rıske atmazlar,dahası baglandıkları erkege kolay kolay ıhanet etmezler
   
  HaberlerGalatasarayFenerbahçeAlmanyaniobeburçsurvivorışid