"Cem Keçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cem Keçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cem Keçe

EVLİLİK VE İLİŞKİLERDE AHDE VEFA

Samimi insan vefalıdır, sadıktır, evlilik hayatındaki engel ve zorlukları aşmak için azimle çaba harcar, yapması gerekenleri titizlikle yerine getirir. Bu anlamda vefa ve sadakat, çiftin evlilik yaşamları süresince ihtiyaç duydukları ve birbirlerini hoşnut edecek üstün ahlak özellikleridir.

Sevgi, şefkat, merhamet, hamiyet, yiğitlik ve vefa gibi duygular çiftin silahıdır. Bu duygular, çiftin yaşam yolundaki şevkini tetikler ve coşkusunu artırır. Sağlıklı ve mutlu çiftler, doğru sözlü, dürüst, güvenilir, sadık, vefalı ve sorumluluk sahibidirler.
Atalarımız “Önce can, sonra canan!” demişlerdir. Burada can, eştir, canan ise diğerleridir. Çift önceliği birbirine vermeli, bu konuda bencil olmalı, cana kıymet vermeli ve kaybedilmesi göze alınamaz olarak görmelidir. Bu bakımdan büyük fedakârlık gerektirecek konularda önce partnerini, sonra diğer sevdiklerini ve yakınlarını düşünmelidir. Başkalarına gösterilen nezaket, ilgi, saygı ve hürmet eşten esirgenmemelidir. Ayrıca çift evlilik hayatında sinsi tuzaklara düşmemek için birbirine ara sıra hatırlatmalarda ve uyarılarda bulunmalıdır. Kendi hatalarını düzeltmeye çalışmalı, diğeri bir hata yaptığında hemen bırakıp gitmemeli, ona destek olmalı ve yardım etmelidir. İşte gerçek sevgi de budur.

ÇİFTİN ATEŞLE İMTİHANI

Sevgide şefkat ve koruma hisleri hâkim olmalıdır. İnsan sevdiği kişiyi sağlığında da hastayken de sevmeli hatta hastayken ya da yaşlandığında daha fazla sevgi göstermelidir. Bu yapılmadığında vefasızlık olur ve vefasızlık çok can yakıcıdır. Zorluk zamanlarında insanın aşkı, sadakati ve vefası daha çok ortaya çıkmalıdır, elmasla kömür burada ayrılır, bu çiftin ateşle imtihanıdır. Ham altın ateşe konulduğunda işe yaramayan, kötü kısım üste çıkar. O kısım atıldığında saf ve tertemiz altın kalır. Evlilik hayatı çifti zorlukla imtihan eder. Ancak bu imtihanda başarılı olanlar mutlu olabilirler. Kaliteli, aklı başında, yiğit, dürüst, samimi çiftler zorluklardan asla etkilenmezler, her zaman sadakatlerini devam ettirirler. Sadık ve vefalı çift başlarına her ne gelirse gelsin, hep aşkla “BİZ” der. Gerçek vefa ve sadakat budur.

SADAKAT BAĞLILIKTIR, SORUMLULUKTUR
 
Sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin temeli sadakate dayanır. Çift bazen birbirine yakınlaşmaktan korkar ve uzaklaşmak ister, bu normal ve olağan bir durumdur, ancak sadakat sayesinde birbirlerine bağlı kalabilirler. Sadakat, bağımlılık değildir, bağlılıktır, sorumluluk almaktır, korkuları kontrol etmektir ve duygusal olarak hazır olmaktır. Çünkü çift evlenirken birbirine söz verir. Nikâh memurları; “İyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta birbirinizi seveceğinize, koruyacağınıza söz veriyor musunuz?” diye sorar ve çift de sıra ile “Evet!” der. Ahde vefa, verilen sözde durmak, yapılan anlaşmaya sadık kalmaktır. İnsanın önemli karakterlerinden biri de vefalı oluşu ve yapılan sözleşmeye riayet etmesidir. Bu nedenle çift güven ortamına zarar verecek, birbirlerine karşı olan itimatlarını sarsacak davranışlardan, verdikleri sözleri yerine getirmemekten ve yaptıkları sözleşmeleri bozmaktan uzak durmalıdır. Sözünde durmamak ahde vefasızlıktır.

Balayı sistitini hafife almayın

Ben 25 günlük evliyim. Düğün sonrası balayına gittik ve her şey çok güzeldi. Ne bir ilk gece korkusu ne kasılma ne de uzun süren kanamalar yaşadım. 10 günlük balayından sonra eve döndüğümüzde de her şey yolundaydı. Fakat son 4–5 gündür, cinsel ilişki yaşarken ve idrarımı yaparken ağrı oluyor. Ayrıca çok sık idrara çıkıyorum. Acaba ben vajinismus olmuş olabilir miyim?
 
Her şeyden önce vajinismus olmadığınızı bilmelisiniz. Vajinismus; kadının istem dışı kendini ve vajina kaslarını kasarak, penis vajina birlikteliğine izin vermemesi, dolayısıyla da tam bir cinsel birlikteliğin olamaması ile ortaya çıkan kadın cinsel işlev bozukluğudur. Oysaki sizin yaşadığınız süreç tamamıyla fizyolojik boyutu olan ve yeni evli kadınlarda sıklıkla görülen balayı sistiti denilen bir rahatsızlıktır. İlk cinsel ilişkilerini evlilik sonrası balayında yaşayan kadınlarda, uzun ilişki süreleri ile birlikte vajinanın hemen önünde ona bitişik olarak yer alan ve üretra olarak da bilinen dış idrar yolunun tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkan balayı sistiti, bir üriner sistem enfeksiyonudur. Balayı sistitinin belirtileri, idrar yaparken yanma ve sızı, bulanık ve kötü kokulu idrar yapma, sık idrara çıkma, kasıklarda ağrı, ateş, terleme, yorgunluk, kusma ve bulantı ve cinsel ilişki esnasında ağrı hissidir. Balayı sistiti tedavi edilmediği takdirde böbrekleri etkileyecek biçimde yayılabilir, cinsel yaşama ağrılı başlandığı için cinsel yaşamda uzaklaşmaya ve cinsel isteksizliğe yol açabilir.

GÜNÜN SÖZÜ

Mutluluğa hazır olduğunuzda, kapınızı üç kez çalacaktır.

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI