"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Evlilik için erken değil mi?

Güzin Abla

Bahçelievler'den S. / Sevgili

GÜZİN Abla, ailece içinden çıkılmaz bir sorunla karşı karşıyayız. Üç çocuk annesi genç bir kadınım. Büyük kızım 16 yaşında. Liseyi bitirmedi bile. 17 yaşındaki sınıf arkadaşıyla birbirlerine aşık olmuşlar. Onları yakaladık. Birbirlerinden asla vazgeçmeyeceklerini, ölümü bile göze aldıklarını, evleneceklerini söylediler. Babası ile şaşırıp kaldık. Daha liseyi bile bitirmemiş çocuk yaştaki iki gencin nasıl evlenebileceklerini düşünüp tasalanıyoruz. İşleri, meslekleri yok. Bizler orta halli insanlarız. Oğlan tarafı da öyle. Evlenince onlara kim bakacak, ne yer içerler? Kiralar ateş pahası. Ne yapmalıyız, bu yaşta böyle aşk olur mu, evlilik yapılır mı? Henüz evliliğin ne olduğunu bile bilmiyorlar.

SEVGİLİ Kızım, bir anne olarak haklısın. Ama bir yere kadar. Sanırım sen de henüz genç bir kadınsın, kızının yaşındayken belki de sınıfındaki bir erkek arkadaş ya da yaz tatilinde rastladığın plajdakı o yakışıklı çocuk için kalbinin nasıl çarptığını, ona kendini göstermek için nasıl çırpındığını, onun için göz yaşları akıttığını hatırlıyorsundur hala. Her genç kızın bu yaşlarda elbette ki aşık olması sık sık görülen, doğal bir şey değil mi? Bu aşkı ciddiye alırsınız ya da almazsınız, bilemem. Ama gençler bu yaşlarda tüm içtenlikleriyle, heyecanlarıyla saf bir şekilde aşık olurlar. Onlar bizler gibi ’’ne olacak halimiz, nasıl geçiriniz, ne yaparız geçinemezsek, evliliği yürütebilir miyiz’’ gibi konulara hiç önem vermeden tertemiz bir heyecanı ve aşkı yaşarlar. Yürekleri sevgiyle doludur. Bu sevgiyi yaşamak için yer ararlar. Eğer bu gençler böylesine birbirlerine tutulmuşlarsa, liseyi bitirmelerini şart koşup evlenmelerine yardımcı olun. Her ikisi de çalışır, yaşamlarını yürütürler. Bunu da bu kadar dert ekmeyin, bırakın sevgilerini yaşasınlar. Sonuçta onlar gibi gencecik evlenen ve çalışıp hayatlarını kazanan pek çok genç var.

X