Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Evlilik ertelenmeli

1 TEMMUZ’a çok az bir zaman kaldı.

Önümüzdeki Pazartesiye kadar yüzbinlerce evliliğin gerçekleşmiş olması gerekiyor.
Süre azaldı. Evlilik gerçekleşmezse, ceza kesilecek!
1 Temmuz’a kadar yüzbinlerce esnaf ve sanatkârı, tüccarı ve şirketi ilgilendiren bu evlilik, iki yıl içinde sayı olarak iki milyonu aşacak!

NE EVLİLİĞİ

Bu evlilik, yazarkasa ile POS’u birleşti-ren bir evlilik.
İkisi birleşiyor ve “yeni nesil ödeme kaydedici” cihaz oluyor.
Aslında adı “poskasa” olsa kulağa daha hoş gelir ve akılda kalırdı.
Bu evlilikle ilgili düşünce güzel..
Maliye, “kayıt dışılığı önlemek için” olumlu bir adım atıyor.
Uygulama öncelikle; yol kenarı otopark hizmeti verenlerde, ev ve işyerlerine sipariş götüren EFT-POS cihazı kullanan işletmelerden başlatılıyor.
Siparişi teslim etmeye giden eleman, yanına “yeni nesil ödeme kaydedici cihazı” yani poskasayı da alacak. Siparişi teslim edip nakit parayı veya banka kartını aldığında, pos cihazını kullanacak ve fişini de kesecek. Başka bir anlatımla, daha önce POS cihazı ile yapılan işlemlerde, 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren “yazarkasa ile birleşik POS cihazı” kullanılması zorunlu tutuldu. Böylelikle, kart ile yapılan satışların mutlaka yazarkasadan da geçmesi, bu sayede kayıt altına alınması amaçlanıyor.
Yapılan düzenlemeye göre, yukarıda belirtilen zorunluluk;
- Mali hafızası dolan cihazlar için 1 Ocak 2014 tarihinde,
- Diğer tüm cihazlar için de 1 Ocak 2016 tarihinde, başlayacak.
Bunların sayısı da iki milyonun üzerinde...

DÜNYADA YOK

Yazarkasa ile birleşik POS cihazının kullanılması ile ilgili düşünce güzel. Kayıt dışılığı önleme boyutu, Maliye Bakanlığı’nın, bu cihazlar sayesinde günü gününe işletmelerin hasılatlarını takip edecek olması da güzel.
Ancak böyle bir cihaz dünyada yok.
Türkiye’de ise, biri birkaç gün önce olmak üzere, iki firma bunu üretebiliyor. Bir kaç firmanın da yakında üretime geçmesi bekleniyor. 1 Temmuz’a kadar 300 bin civarında cihaza ihtiyaç var. Bazı işletmelerin, 8-10 cihaza birden ihtiyacı var.
Nitekim, bu durumu fark eden Gelir İdaresi Başkanlığı, 15 Haziran’da yayınladığı bir tebliğ ile “90 günlük bir geçiş süreci” öngördü.
Maliye’nin tebliğine göre; yeni nesil ödeme cihazı kullanma mecburiyeti getirilenler, cihazın faturasını alırlarsa, faturanın düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün içinde cihazın kaydı ile ilgili işlemleri tamamlayıp, bu süre içinde cihazı kullanabilecekler. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 20 Haziran 2013 tarih ve 2013-68 sayılı duyurusu ile de; henüz yeni nesil ödeme kaydedici cihaz onayı almamış olan firmalardan da alınabileceği belirtilmiştir.

CEZASI 300-1.200 TL

Süre uzatılmadığı takdirde, 1 Temmuz 2013 tarihine kadar “yeni nesil ödeme kaydedici cihaz” almayanlara, 300-1.200 TL arasında “özel usulsüzlük cezası” kesilecek.
Cezanın 1/3’ü VUK 376’ya göre ödendiğinde kaldırılacak.
Süre azaldı, 1 Temmuz itibariyle cihaz bağlantısı yapacak olanların sayısı yüzbinlerle ifade ediliyor.
Bu aşamada yol kenarı otoparklar ile işyeri ve evlere götürülen siparişlerde, “Cihazımız yok. Nakit ödeme yaparsanız olur” diye pazarlık yapanların sayısı ve buna bağlı olarak vergi kaybı da artabilir.

SÜRE UZATILMALI

Uygulamanın başlatılması için 1 Temmuz 2013 itibariyle 90 günlük süre tanındığına göre, bu süre “yeni nesil ödeme kaydedici cihaz” alımı için de tanınabilir.
Süre çok az. Yüzbinlerce mükellefin, mağduriyetinin önlenmesi ve cezalı duruma düşmemesi, belgesiz tahsilatın da artmaması için süreyi uzatmaktan başka çare gözükmüyor..

X