"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Evlilik dışı ilişkilere çok ters bakıyorsunuz

Sevgili Güzin ablacığım, ben aslında sana biraz sitem edeceğim. Çünkü birden fazla evliliği olanları ya da evli bir erkekle beraber olanları hep şöyle cevaplıyorsun; "Ya bir gün bırakırsa seni..."

Ben 13 yıldır evliyim. İlk eşimle 18 yaşındayken görücü usulü evlendim. Ama bir türlü mutluluğu yakalayamadım. Eşim bana soğuk davranıyordu, hiç sevgi göstermiyordu, sorduğumda ise "Ben böyle yetiştim, elimde değil" diyordu.

Sonunda olan oldu ve bir hanımla tanıştım. Evli olmama rağmen beni koşulsuz sevdi. Ben de onu sevdim ve şu an iki ayrı evde, iki ayrı eşim var.

Şükürler olsun, halim vaktim iyi. Ama senin düşüncene göre benim ilk karımı boşamam lazımdı. Ama yapamadım, zaten ikinci eşim de ayrılmamı istemiyor. O öksüz büyümüş, benim de iki oğlum var. Onların öksüz kalmasını istemiyor. Zaten karımı boşamayı hiç düşünmedim.

Neden bir başka kadınla evlendiğimi anlayabilecekleri yaşa geldiklerinde çocuklarıma her şeyi anlatabilirim, ama onları terk edip bu koca dünyada neden yalnız bıraktığımı asla anlatamam.

Nice evliliklerde çoluğunu çocuğunu bırakıp tek kuruş nafaka ödemeden kaybolan erkeklere ne demeli? İmam nikahı ile resmi nikahın arasındaki garanti nedir; fark nedir? Ben ikinci eşimin de geleceğini düşünüyorum.

RUMUZ: HABİL CAGLAR


Bu senin bakış açın... Ben ise ikinci kadın olmaya karşıyım, evet! Onun aklı başına gelinceye, nasıl bir hata yaptığını anlayıncaya kadar her şey çok güzel olabilir. Ama günün birinde kendini yalnız hissetmeyeceğinden emin misin?

"Artık yeter, ben de alnım açık toplum içine çıkmak istiyorum. Ben de anne olmak istiyorum" demeyeceğini biliyor musun? Şimdilik maddi gücün yerindeymiş, ama günün birinde ona gereken maddi desteği veremediğin zaman aynı şekilde davranacak mı?

Ayrıca, evdeki hanımın ne zamana kadar isyan etmeyecek dersin? Çocukların, bir başka kardeşleri olduğu zaman anlayış gösterecekler mi bakalım!

Burada sen istemeden, benim bir görüşümü teyit ediyorsun. Ben de hep "Evli erkek eşini asla boşamaz. Boşanacağım dese de inanmayın" demiyor muyum zaten...

Aldatılan kadına yanıtınızı sevmedik

İşyeri personeli olarak yaklaşık 15 kişi, yazılarınızı sürekli okuyoruz. Lara rumuzlu bayanın mektubuna vermiş olduğunuz cevabı hiç hoş bulmadık. Sebebine gelince... Bu kadıncağız 30 yaşında, Almanya’da yaşıyor ve her şeyinin dört dörtlük olduğunu, eşinin de bunlara rağmen ona eziyet ettiğini, aldattığını yazmış.

Sizin cevabınız ise çok kısa, sıradan, hatta kadını suçlar gibi... Kadına tavrını değiştirmesini, birlikte terapiye gitmelerini söylemişsiniz. Kadın "Bakımlıyım, çocuklarımla ve evimle ilgiliyim" diyor. Daha ne yapmasını bekliyorsunuz. Bize göre o adamı 5 dakika daha tutmasın yanında...

RUMUZ: DÜRÜST


Yazıyı hatırladım; kadın kocasını her şeye rağmen çok sevdiğini söylüyor. Ancak bir ayrıntıyı kaçırmışsınız. Kadın işyeri sahibi, adam da yanında çalışıyor ve kadın sürekli bundan söz ediyor. Bana göre adamı aşağıladığı için adam tepki olarak aldatıyor. Bazen ayrıntılar satır aralarında gizlidir.

Bizi karşılaştırdın şimdi de kavuştur

Merhaba Güzin ablacığım; senelerdir yazılarınızı takip ediyor ve size büyük bir güven duyuyorum.

2 Haziran 2005’te "Şu garibin yuvasını yapar mısın?" başlıklı yazımdan sonra sizin sayenizde tanıştık ve o günden bu yana görüşüyoruz. Hatta evlenmeye karar verdik. Sayenizde birbirimizi bulduk; tanıştık.

Her iki taraf da aileler de dahil olmak üzere anlaştı; hiçbir problem yok. Yalnızca onun askerlik problemi var. O yüzden yanıma gelemiyor. Benim onun yanına gidip orada evlenmem gerekiyor. Bunda da anlaştık. Yalnız vize problemimiz var. Ben nasıl vize alabilirim?

Ben 16 yıllık sigortalı işçiyim. Asgari ücretle çalışmaktayım. Yaşım 36; artık yuva kurmak her ikimizin de hakkı diye düşünüyorum. O da araştırıyor, ben de... Ama vize için ne yapabileceğimi bilmiyorum.

RUMUZ: SAMYÜKSEL

Sevgili kızım, senin mutlu olmana, hayatının erkeğini bulmana vesile olduğuma çok sevindim. Nereye vize almak istediğini söylememişsin ama eğer Almanya içinse, sakın kimseye oraya evlenmek için gittiğini hissettirme. Sade bir turist gibi gitmek zorundasın. AB ülkelerinin biz Türkler’e ne kadar zorluk çıkardığını anlatamam.

Sevdiğin genç, bir turistik otelde sana rezervasyon yaptıracak. Bu turistik otelin rezervasyon bilgilerini alacaksın, maaşını da biraz yüksek göstermelisin.

Bir de mal varlığınızı, örneğin ev tapusu gibi gayrimenkulü ve bankada biraz paranız varsa bunu belgelemelisiniz. Köydeki malınız da olur. Oraya turistik gezi için gider gibi görünmelisin. Benim bildiğim bu kadar... Tabii gelip askerliğini de yapabilir.

Onun kölesi değil eşi olmak istiyorum

Daha önce başımdan bir nişanlılık dönemi geçti. Okumuş ve iyi meslek sahibi biri olmasına rağmen nişanlımın çok katı kuralları vardı. Kültürlerimiz birbiriyle çakışıyordu.

Hem ailem onu istemedi, hem de evlendikten sonra beni yaşadığı şehre götürmekte ısrarlı olduğu için ondan ayrıldım. Üstelik benim çalışmamı da istemiyordu. Ben onun kölesi değil eşi olmak istiyordum.

Aradan 1,5 yıl geçti ve karşıma yeniden sevebileceğim bir insan çıktı. Ama ne yazık ki onunla evlilik fikri beni yine korkutuyor ve hep erteliyorum. Geçmişte yaşamış olduğum tecrübe yüzünden bugünün mutluluğunu yaşayamıyorum. Ona bu korkularımı anlatmalı mıyım, yoksa her şeyi yaşayıp görmeli miyim? 

RUMUZ: DİVA


Güzel düşünüyorsun kızım. Seni daha en başından kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışan bu gençten iyi ki ayrılmışsın. Ancak böyle bir tecrübe geçirdin diye herkesi aynı kefeye koymamalısın.

Onu tart, ağzını ara... Bakalım o da aynı şekilde sana hükmetme taraftarı mı? Belki de seni mutlu edecek bir gence yazık ediyorsun.
X