ANKARA HABERLERİ

Evliliği evlenmeden önce öğrenmek şart

Dila DİNÇ
24.11.2009 - 00:00 |Son Güncelleme :

Boşanmaların artışa geçtiği son yıllarda, kurulan ailelerin dağılmaması için Yaşam Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nin aile danışmanları, evlilik öncesi eğitimin belediyelerce şart koşulmasının gerekçelerini Ankara Hürriyet’e anlattı.

Dila DİNÇ

Üç kişilik bir kadroya sahip Yaşam Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nin aile danışmanları; Sosyal Hizmet Uzmanı Feyza İmren, Psikolog Öznur Aslan, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Aynur Ece’den oluşuyor. Üçlü, ailenin en önemli kurumlardan biri olduğuna vurgu yaparak bu kurumun ayakta kalması için şunları önerdi:

“Boşanmalarda son yıllarda çok ciddi bir artış söz konusu, bu durumun genellikle evliliğin ilk yılında daha çok olduğu yaptığımız incelemelerde, istatistiksel olarak görünüyor. Evliliğin ilk yılında olan boşanmalara neden olarak biz, evlenenlerin evlilikten beklentilerinin gerçek dışı olmasına bağlıyoruz.

İlk yıl en zoru

Evliliğin ilk yılı ile ilgili gerçek şudur: Yepyeni bir yaşam tarzına adaptasyon süreci. Evlilikten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır, ancak taraflar öyle olmasını beklemek gibi bir yanılgıya düşer. Bu beklentilerin hayal kırıklığı ile sonuçlanmasının nedeni evliliğin kelime olarak anlaşılmasındaki yanlışlıktır. Bu yanlış anlaşılmadan ötürü oluşan gerçekler ile beklentilerin uyumlu olmayışı evlilikleri bitirme noktasına getirebilir. Şu bilinmelidir ki, evliliğin ilk yılı en zor yılıdır. En önemli beklenti ve gerçek arasındaki uçurum, ailelerin taraflara tavırlarında yaşanır. Aile olarak bütünleşme sağlanamazsa bu da evliliklerde sonun habercisi olabilir.

Kavram iyi oturmalı

Evlilik kavramının doğru oturmasının yolu eğitimden geçer. Evlilik öncesi eğitim ile gençlerin beklenti ve evlilik kurumunda yaşanabilecek zorluklardan haberdar olmaları, gerçek beklentilerinin, bu sürece hazır olup olmadıklarının, kendilerini ve eş adayını gerçekten tanıyıp tanımadıklarının farkına varmaları sağlanabiliyor. Evlilik öncesi eğitim almış eşlerde boşanmanın çok daha düşük bir yüzdeye sahip olması da bu görüşümüzü doğrular nitelikte. Biz merkezimizce bu konunun önemini her elimize geçen fırsatta dile getiriyoruz, bu eğitimi kendi bünyemizde de çok büyük bir özenle sürdürüyoruz.

Zorunlu hale gelmeli

Ancak bu hizmet sadece aile danışmanlık ve eğitim şirketlerinde verildiği için yeterli sayıda kişiye ulaşamamakta, dolayısıyla da ülkemizde her geçen yıl artarak yükselen bir boşanma yüzdesi var. Bu hizmetin, belediyelerce planlanması gerekmekte, belki ilk etapta zorunlu olması zor olabilir. Ancak, belli bir süre sonra bir çok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemizde de zorunlu hale getirilmesi evlilik kurumu için çok yararlı olacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Evliliği evlenmeden önce öğrenmek şart haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ocak 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:29
 • Güneş
  07:56
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:05
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı