"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Evli ve yaşça büyük bir erkek kızıma musallat oldu

Sevgili Güzin Abla; ben genç bir kız annesi, aynı zamanda yurt dışında yaşayan bir genç kadınım.

Kızımın kendisinden büyük evli bir erkek tarafından kandırılması nedeniyle sizden akıl almak istedim. Köşenizde sık sık buna benzer olayları okuyorum ama bu defa kızımı kullanmak ve parasını yemek isteyen kişi ciddi bir görevi olan, aklı başında biri. Ne yazık ki, böylesine ciddi ve güven duymamız gereken bu insanlar arasında da böyle gencecik bir kızı aldatmaya tenezzül edenler var. Kızım onu Türkiye’ye izinli gideceğimiz sırada tanımış. Aralarında cep telefonuyla mesajlaşmalar başlamış. Ben o gencin evli olabileceğini, çocuğu olabileceğini kızıma söylüyor, onu sürekli uyarıyordum. Ama o, kızıma yeminler ederek eşinden ayrıldığını, ayrılmak için çok büyük bir nafaka ödediğini bu yüzden para sıkıntısı çektiğini, hatta iyi bir cep telefonu bile alamadığını söylemiş. Kızımdan para istiyormuş. Kızım da tutuyor, benim cep telefonumu ona veriyor. Bu arada ben kızımın sakladığı cep telefonu faturalarını, onun kızıma yazdığı mesajları buldum. Kızıma onunla görüşmesini yasakladım. Ama bu defa bana hakaretler yağdıran telefonlar etmeye, mesajlar yollamaya başladı. Bu arada kızımın gizlice onunla buluştuğunu da tahmin ediyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bir anne olarak kızımı koruyamadığımı düşünüyorum. Onu insanlara karşı yeteri kadar uyaramamışım. Eğer yeteri kadar koruyabilseydim, bu gibi sorunlarla karşılaşmazdım.

RUMUZ: ANNE

Kızınız henüz çok genç ve kolaylıkla kandırılabilecek bir yaşta. Bu nedenle bir anne olarak siz onu koruyamadığınızı, ona gerekli bilgiyi veremediğinizi düşünmeyin. Birçok genç kız, belirli bir yaşta, böyle kendinden yaşça büyük erkekler tarafından kolaylıkla kandırılabiliyor ne yazık ki... Birkaç tatlı sözle, birkaç iltifatla, hele biraz da yakışıklıysalar genç kızların saf ve körpe yüreğini kolaylıkla çalıveriyorlar.

Burada dediğiniz gibi sorun biraz da bu adamın ciddi bir mesleği olması ama tabii ki, her yerde, her alanda, her meslekte böyle insanlara rastlamak mümkün... Hiç ummadığınız, nice aklı başında, olgun iş adamının bu tür davranışı karşısında hayretler içinde kalıyorsunuz.

Bu ilişkiye karşı çıkmakta haklısınız. Çünkü bu adam sanırım biraz da kızınızın saflığından yararlanıp ondan para sızdırmayı da denemiş. Ancak size ettiği hakaretler nedeniyle onu mahkemeye verebilirsiniz. Yoksa kızınızla yakınlık kurduğu için değil... Çocuklarımız bir süre sonra, bizim kontrolümüzden çıkıyor, kendi kanatlarıyla uçmaya başlıyorlar... Onları bir yere kadar koruyabiliyoruz. Onlara belirli bir yaşa kadar iyiyi kötüyü öğretebiliyoruz. Dua edelim de kötü insanlar çıkmasın karşılarına, sevginin büyüsüne kapılıp, kendilerini kaybetmesinler.

Evlenirsem çocuklarımı göstermeyecekmiş

Sevgili Ablacığım; ben 40 yaşında boşanmış bir kadınım. İki oğlum var. Yuvam kocamın sevdiği kadın yüzünden yıkıldı. Zaten benimle boşandıktan hemen sonra onunla evlendi. Mahkeme kararıyla çocuklarımızı da yanına aldı. Bu yüzden çok yalnız kaldım. Şu anda çok mutsuzum. Bana hayatımı yeniden kurabileceğimi söyleyebilirsiniz ama artık hiç kimseye güven duymuyorum. Aldatıldım, yıkıldım, bundan sonra hiç kimseye sevgi duyabileceğimi sanmıyorum. Yalnızca hayatımı sürdürmek için çalışıyorum. Evlenirsem bana çocuklarımı hiç göstermez. Beni resmen bu şekilde tehdit etti. Şimdi hiç değilse onları sık sık görebiliyorum. Böyle amaçsız ve yalnız nasıl yaşayacağım, bilemiyorum. Bana yardımcı olacak öğütlerinize ihtiyacım var.

RUMUZ: ALDATILDIM YIKILDIM

Sevgili kızım, henüz hayata küsmek ve her şeyden vazgeçebilmek için çok gençsin. Bu yaşta sevgisiz ve yalnız yaşayabileceğini düşünmen çok yanlış. Çocuklarını da eşine verdiğine göre, hayatta yapayalnız kalamazsın. Şimdilik çalışıp hayatını kazanabiliyorsun ama ilerde ne yapacaksın? Genç bir kadının, elbetteki ona destek olacak, arkadaşlık edecek bir erkeğe ihtiyacı vardır. Erkeklerin hepsi mutlaka senin eski eşin gibi hayırsız olacak değil ya... Sana yakınlık gösterecek, seni hoş tutacak, sevebileceğin bir eş bulabilirsin. Hatta ailenin önerebileceği biri de olabilir bu. Evlenir, belki o zaman çocuklarını da yanına alabilirsin. En azından çocukların büyüğü yakında reşit olacağına göre, seninle yaşamak isteyebilir. Hem eşin seni aldatmış, çekmiş gitmiş, evlenmiş... Sana "evlenemezsin" demeye ne hakkı varmış?

Bunu sana söyleyebilecek en son insan o... Çocukların da büyüdükçe babalarının baskısından kurtulup, istedikçe sana geleceklerdir. Bir anneyi nasıl evlatlarından ayırabilirmiş o beyefendi... Bütün bunları düşün, kendini böyle kedere ve yalnızlığa mahkum edeceğine, toparlanıp yeni bir hayata merhaba, diyebilirsin.

Salı günü beni çok seviyordu, cuma terk etti

Güzin Abla; bunları sana gece yarısı saat 03:00’te yazıyorum. Onun ihaneti aklıma gelince uyku tutmuyor. İki yıl süren bir ilişkimiz oldu. Hem çok iyi hem çok kötü günleri birlikte paylaştık. Maddi durumum iyi değildi. Sırf bir evimiz olsun diye Fransa’ya çalışmaya geldim. Her gün telefonda konuşuyor, hasret gideriyorduk. Şimdi benim aklım almıyor: Salı günü, "Seni canımdan çok seviyorum" diyen insan; cuma günü nasıl olur da ayrılmak ister ve bir ay içinde evlenir; bilmiyorum. Onu unutmaktan başka çarem yok ama kolay da olmuyor. Çünkü onu canımdan çok seviyordum. Şimdi kendi kendime kızıyorum, neden onu bıraktım, buralara geldim, diye. Abla sence geleceğimizi düşünmekle hata mı yaptım?..

RUMUZ: MACİT

Sevgili oğlum, bence hatan oralara gidip rızkını araman değil ama gitmeden önce, nikáhlanmalıydınız. Bu şekilde onunla ciddi bir bağınız olacaktı, hatta belki bir iki yıl içinde onu yanına da aldırtabilecektin. Birileri onun aklını çelmiş olmalı. Seni salıdan cumaya unuttuğunu sanmıyorum. Ama yakınları, "Hayatını onu beklemekle mi geçireceksin, bak gençliğin gidiyor" demişlerdir. Tabii ki artık pek yapabileceğin bir şey yok ama keşke bir kere de kendisiyle konuşup açıklama isteseydin.
X