Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Evli öğrencinin öğrenim kredisi bursa çevrilecek

01 Kasım 2013 - 15:15Son Güncelleme : 01 Kasım 2013 - 16:41

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, öğrenim kredisi alan evli öğrencilerin aldığı krediyi karşılıksız bursa dönüştürmek ve bu öğrencilerden yurt ücreti alınmaması için çalışma yürütüyor. Çalışma, geçmişte öğrenim kredisi alan evli öğrencileri kapsamayacak.

Edinilen bilgiye göre, öğrenim kredisi alan yaklaşık 600 bin öğrenciden bin 194 evli öğrenci, öğrenim kredisi alıyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a, bir yurt ziyareti sırasında evli bir öğrencinin yaşadığı sıkıntıları aktardığı öğrenildi. Yurt ücretini ödeyemediğini belirten evli öğrenci, Bakan Kılıç'tan burs alma talebinde bulundu. Bunun üzerine Bakan Kılıç, bürokratlara konunun incelenmesi üzerine talimat verdi.

Evliye yurtlar ücretsiz


Talimat üzerine başlatılan çalışmanın şu anda sadece öğrenim kredisi alan evli öğrencileri kapsadığını belirten yetkililer, geçmişe dair borçlarının silinmesi gibi bir uygulamanın da kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.

Evli öğrencinin aldığı öğrenim kredisinin statüsünün değişerek karşılıksız bursa dönüştürüleceği ifade edildi.

Çalışmanın yurt ücretlerini de kapsadığı belirtilerek, evli olup kurumun yurtlarında barınan evli öğrencilerden ücret alınmayacağı, ücretsiz barınma imkanlarından faydalanacakları kaydedildi.

Yurtlarda barınan 310 bin öğrenci arasında 489 evli öğrenci bulunuyor.

Devletin koruması altındaki öğrencilerden, şehit ve gazi çocuklarından yurt ücreti alınmıyor.

Yurtlarda barınan kesin kayıtlı öğrencilerden maddi zaruret içerisinde bulunanlar ve zorunlu sebeplerle ödeme güçlüğüne düşenlerden yurt ücreti alınmaması YURTKUR Genel Müdürünün teklifi üzerine Yönetim Kurulunca karara bağlanıyor.

Öte yandan kurumun Twitter hesabından konuya ilişkin duyuru da yapıldı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 13 Yorum }
 • power gate 1.11.2013 19:21:17
  Aklı olan evlenmez şahsen. Krediyi mezun olunca ödeyin olsun bitsin.
 • arda öztürk 1.11.2013 16:39:29
  evliliğe (daha doğru üremeye) teşvik projesi bu.. Hayatımda böyle birşey görmedim ve duymadım. Madem ki gerçek anlamdı öğrenciyken evlenenlere destek olacaksınız. Eşi askere gittiğinde ailesine maaş bağlayın. verdiğiniz kredinin ederi 5-6 milyar. Vatandaşın tek derdi buydu da çözüm buldunuz bravo!
 • selim öz 1.11.2013 16:09:04
  Eşitlik ilkesine aykırıdır resmen rezalet mantığa bak ya
 • Çağdaş Özcan 1.11.2013 16:07:26
  Gideyim sınıf arkadaşımla kağıt üstünde evli görüneyim bari, ona da bana da hem burs hem yurt. Oh valla ne karlı işmiş bu yarın hemen evlilik dairesine koşuyorum :)
 • eren uluşan 1.11.2013 16:07:14
  ya bazıları evlenmeyi, üremeyi kötü birşeymiş gibi gösteriyor. Kendini düşünmüyorsan çocuğunu torununu düşün, şuan genç nüfus var, iş gücü var, ama bu genç nesil yaşlandığı an sende dünyadaki gelişimden iş gücünden geri kalan Avrupa ülkelerinden farkın kalmayacak.
 • va daaa 1.11.2013 16:01:02
  iyice sacmalamaya başladınız,evlendiğine göre gecinmek için parası var,ne demek karşılıksız ve bedava...
Sayfa Başı
Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM