"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Evli de olsa o adamı ölümüne seviyorum

Sevgili Güzin abla, ben 23 yaşında bir genç kızım. İki yıl kadar önce çalıştığım şirkette üst düzey müdürlerden biriyle aşk yaşamaya başladık.

O 49 yaşında evli bir erkek. Ama ben onu ölümüne seviyorum. İlk önceleri ilişkimiz çok güzel gidiyordu. Ancak benim ısrarla evlenmek istemem, onu bunalıma soktu.

Zaman zaman dayanamayıp evinden aramam, onu zor duruma düşürdü ve beni terk etti. Beni bıraktığı için yıkıldım. İki ay sonunda yalvarmama dayanamadı, görüşmeyi kabul etti.

Ona bir daha böyle davranmayacağımı söyleyip, af diledim. Ancak affetmiyor. ‘Benim evli olduğumu biliyordun, beni zor durumda bırakmamalıydın’ diyor. Hiçbir şey eskisi gibi olamazmış. Benim yüzümden eşiyle arası açılmış.

Onu unutmak için çok çabaladım, ama başaramadım. Hatta sevmediğim halde, sırf teselli için başkalarıyla beraber oldum. Ona da anlattım.

Onu hala çok seviyorum. İçimdeki bu acı dinmiyor. Bana dönmesi ve ondan başkasıyla olamayacağımı anlaması için ne yapabilirim? Her gün ağlıyorum. Onun için ölebilirim.

<ı>RUMUZ: ÖLÜMÜNE SEVMEK

Sevgili kızım, hatalar yaptığını söylüyorsun, kendini affettirmek istiyorsun ama, hatalar yapmaya devam ediyorsun.

Bu adam belki başlarda senin gençliğine, güzelliğine, tazeliğine kaptırmış kendini. Ama sana evlenme vaat etmemiş, seni ‘Karımı boşayıp seni alacağım’ diye kandırmamış.

Fakat sen bu ilişkiyi bir maceradan öte görmeye, onunla evlilik konusunu düşünmeye, hatta ona baskı yapmaya başlayınca, o da seni terk etmek zorunda kalmış.

Belki de yaptığı hatanın farkına varmış. Burada o suçluysa, bu suçun yarısı da senin! Çünkü böyle bir ilişkiye girmekten kaçınmalıydın.

Her ne kadar ölümüne sevdiğini söylesen de, bu aşk imkansız bir aşk, bu beraberlik hayalden öteye geçemeyecek bir ilişki, bunu bilmelisin.

Kızım sen 23, bu adam ise 49 yaşında. Rahatlıkla senin baban olacak bir yaşta. Genç kızların en büyük hatası bu.

Kendilerinden bunca yaş büyük bir erkekle ilişki kurunca, onun yuvasını yıkıp, kendileriyle evleneceğini, tüm geçmişini silip atabileceğini düşünüyorlar.

Zaman zaman istisnalar olsa bile, genellikle çoluk çocuğa karışmış bu orta yaşlı beyler normal düzenlerini bozup, yuvalarını yıkmaktan pek hoşlanmıyorlar. Onlar için bunlar ancak hoş maceralar olarak kalabiliyor.

Bu hayalden vazgeç güzel kızım. Baban yaşında bir adam için bu güzelim gençlik yıllarını karartman, çok yazık değil mi? Önce onu unutmaya karar ver.

Bir süre bocalasan bile, sonuçta gençlik öylesine güzel bir dönem ki, kendi yaşıtların arasına karışır, arkadaşlarınla değişik ortamlara girersen, bir süre sonra her şey kolaylaşır.

Kendine yeni bir yaşam çizmeye çalış.

Ve senin yaşındaki bir genç kıza hem hiç yakışmayan, hem de zarar verebilecek bu saçma teselli arayışından da kaçın.

Bu saçma ayılıklarda suç kimde

Her zaman merak ederim bu saçma ayrılıklar nerden kaynaklanıyor acaba?

Yanlışlık kadınlarda mı, yoksa erkeklerde mi diye? Gurur mu önemli, sevgi mi?

Beni aydınlatırsan sevinirim Güzin ablam.

<ı>RUMUZ: KİBAR

Aslında hiç kimseyi suçlamamak gerekir, bazen hanımlar, bazen ise erkekler hiç yoktan yere, incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerden ayrılık yolunu seçseler de, ben ayrılıkları genellikle bir üçüncü şahsın araya girmesine bağlıyorum. Sevgi elbette çok önemli, ama aşk için gururunu ayaklar altına almak da yanlış bence.

Sevdiğini söylüyor ama icraat sıfır

Merhaba güzel ablacığım... Ben anne-babası yıllar önce ayrılmış, bu yüzden de ikilemler arasında kalıp, acı çekmiş, 25 yaşında bir kadınım. 10 ay önce sevdiğim erkekle evlendim ve yurtdışına gelin gittim.

Ama maalesef eşimi tanıyamamışım. Aşırı cimri, uyuşuk ve bencil bir adamla evlenmişim. İnsan karısına makyaj malzemesi alırken bil e bu kadar sorun yapar mı? Evlenmeden önceyse istediğimi çifter çifter alıyordu. Bana ‘Eşyaları şöyle döşeriz,şunları alırız’ demişti.

Hala eski karısının eşyalarını kullanıyoruz. Ben de gencim, benim de hayallerim var ve bu hayalleri yıkmaya kimsenin hakkı yok!

Evlenmeden önce olan parası nedense şimdi birden yok oldu! İyi ki seninle evlenmişim dese de, beni sevdiğini söylese de icraat sıfır!

Çok mutsuzum. Sadece kendini düşünüyor. Bunları onunla konuşayım diyorum ama önce ne olur sen bir akıl ver bana.

<ı>RUMUZ: PAPATYA 80


Evet kızım, eşini karşına alıp açık açık konuşmalısın. Gerçekten belki de eşin senin ne kadar mutsuz olduğunu,bu tutumunun seni ne kadar üzdüğünü, hala eski eşinin eşyalarını kullanmak zorunda kalmanın seni ne kadar rahatsız ettiğini göremiyor. Farkında bile değil. O seninle evlenmekten mutlu, seni de kendisi gibi mutlu sanıyor.

Bu yüzden ona bunları tıpkı bana anlattığın gibi, açıkça anlatabilmelisin. Belki de adamcağızın iş durumunda son zamanlarda beklenmedik bir sorun çıkmıştır. Bunları karşılıklı konuşup, açıklama istemek hakkın.

Sakın işi kavgaya dökme.

Bağırıp çağırmak yerine, sakin, yumuşak bir tarzda sıkıntılarını anlat ona. Birlikte bir çözüm bulursunuz. Hem isyan etmek yerine, uyum sağlamaya çalışmak en doğrusu değil mi?
X