Gündem Haberleri

  Evleri yıkılacak köylüler yol kapattı

  Hürriyet Haber
  24.02.2006 - 14:12 | Son Güncelleme:

  Yakupabdal köylüleri, evlerini yıkacağını iddia ettikleri Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni, lastik yakıp, köy yolunu kapatarak protesto ettiler.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlıyken, bir süre önce Çankaya Belediyesi sınırlarına giren Yakupabdal köyünün bazı sakinleri, köy girişinde toplandılar.

  Buraya barikat kurup lastik yakan köylüler, köye giriş-çıkışı kapattılar. TEDAŞ ekiplerini “elektriği kesecekleri” iddiasıyla köye almayan grup, bir PTT görevlisinin de köye girişine izin vermedi.

  Gruptakiler, sık sık Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aleyhine sloganlar attı.

  Köylüler adına konuşan Muhtar Erol Yılmaz, köydeki 418 eve yıkım kararı çıkarıldığını, bunun 1500 kişiyi mağdur edeceğini öne sürdü.

  Köylülerin arsalarının hepsinin tapularının bulunduğunu, ancak imar izni olmadığını belirten Yılmaz, şunları söyledi:
  “Burası yakın zamana kadar köydü. Köylüler satın aldıkları arsaların üzerine ev yaptılar. Büyükşehir Belediyesi buraya su getirdi. Karşılığında bizden belli bir miktar para aldı, elektriğimiz, telefonumuz bağlandı. Şimdi burası Çankaya Belediyesi mücavir alan kapsamına girdi. İmar izni isteniyor ve bizim burası köyken yaptığımız 10-15 yıllık evler yıkılmak isteniyor.”

  Tepkilerini dile getiren köylüler de bölgede kaçak yapılaşma bulunmadığını, yıkılmak istenen evlerin bazılarının 10-15 yıllık olduğunu belirterek, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi'nin yaptıkları hizmetlerin karşılığında para topladıklarını iddia ettiler.

  Köylülerin protestosu sırasında, Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

  Burada dağıtılan Ankara Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi'nin 18 Ocak 2006 tarihli kararına ilişkin yazıda, bölgede kaçak yapılaşma olduğu ve bunun fotoğraflarla tespit edildiği belirtilerek, Çankaya Belediyesi'nden bu yapıların 5 gün içinde yıkılması isteniyor. Kararda, aksi takdirde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağı bildiriliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı