« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Evler, yüksek teknolojili sağlık merkezine dönüştürülecek

Yüksek teknolojili sağlık artık evlere giriyor; evler de 2010’un ecza dolabı oluyor. Geleceğinizdeki ecza dolabı; ev, eczane ve doktorunuzun ofisini dijital bir sağlık şebekesine dönüştürecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bakteriyle güçlendirilmiş gargara: "İyi bakteriler"le güçlendirilmiş olan gargara, dişeti hastalıklarına neden olan patojenlerin büyümesine karşı koyacak. Merkezi Florida’da bulunan biyoteknoloji şirketi Oragenics karışımı gelecek yıl Avrupa’ya pazarlamayı planlıyor.

İğnesiz enjeksiyonlar: Şırıngalar, ignenin acısı ya da zahmetine gerek kalmadan kanınıza ilaç vuracak. Biyoteknoloji firması Aradigm, sıkıştırılmış nitrojen atışıyla derinizde bir delik açan, ardından da ağrı kesici ilaç aktaran bir alet geliştirdi.

Sürekli glikoz gözlemi: Şu anda FDA incelemesi altındaki FreeStyle Navigator şirketi, iğne derdi olmadan, sadece derinin altına yerleştirilen bir sensör yardımıyla, şeker hastalarının kanlarındaki şeker seviyesini her dakika ölçüyor.

Evde hastalık taraması: Bir mikroçip üzerine bir damla tükürük bırakın ve sistem, aralarında ağız kanseri, Alzheimer ve gribin de bulunduğu 10 hastalığı, herhangi bir belirti bile göstermeden teşhis edecek. Ayna, bulguları /images/100/0x0/55eaffd9f018fbb8f8a46c2ddoğrulatmak için aynı zamanda bir doktordan da randevu alacak. UCLA Diş Araştırma Enstitüsü Başkanı David Wong, ağız kanseri için bir tükürük testi geliştirirken diğer hastalıklar üzerinde çalışıyor.

Erimeyen bandaj: Kanamayı durduran bu bandaj, pıhtının bir parçası oluyor ve hep yaşanan bandajın çıkma veya kayma stresini de yok ediyor. Virgina Commonwealth Üniversitesi'nde biyotıp mühendisi olan Gary Bowlin, erimeyen bandajı, fibrinojen proteinlerinin nano ölçekli fiberlerinden yarattı. Vücudun, trombositler gibi pıhtı unsurlarını bağlamasına ve birleştirmesine yardımcı olan fibrinojen, ardından da yarayı yok ediyor.

Güneşten korunma: Hiç kimse güneşten korunma kremini düzenli ve yeterince sıklıkta kullanmıyor. Çözüm ise, silikon bazlı ve spreyli korunmalar geliştiren Kinesys şirketinden Rob Takeuchi’ye göre güneşin ilaçla durdurulmasında saklı. Eğer gerçekten güneşte yandıysanız, durumu tersine çevirebilirsiniz. AGI Dermatics, güneşin verdiği zararları tersine çeviren bir kremle ilgili klinik deneyler yürütüyor.

Robot eczacı: Ecza dolabı, ilaç kutuları üzerindeki radyo frekanslı etiketlerle reçeteleri takip ediyor. Yanlış şişeyi aldığınızda veya ilaçlarını unuttuğunuzda sizi uyaran sistem, şişe bittiğinde de internet üzerinden yenisini ısmarlıyor.

Sağlık uzmanı: Bu cihaz, kan basıncıyla kalp atış hızını kontrol eder ve size ve doktorunuza detaylı bilgi verir. Bir tartı da, kilonuzu, yağ oranınızı ve kas kütlenizi ölçer.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler